Správne osvetlenie robí divy…

Please enter banners and links.

Ako to už býva, detaily robia veci zaujímavými a v konečnom dôsledku dokonalými. Je tomu tak i pri zariaďovaní interiéru bytu či domu. Pretože môžete mať byt zariadený štýlovým, moderným a najmä krásnym nábytkom, no pri nesprávnom osvetlení vôbec nemusí vyniknúť. A práve na toto doladenie si treba dávať obrovský pozor.

V súčasnosti máte v obchodoch i na internete dostupný obrovský výber rôznych svietidiel. Či už ide o klasické lampy, stropné svietidlá, stolné lampy, či rôzne iné typy lámp.

Pri výbere lampy je dôležité najprv sa pozrieť na byt či konkrétnu izbu ako na celok a zhodnotiť, kde by sa svetlo hodilo, v akej intenzite by malo byť a podobne. Ak si túto otázku ujasníte, tak môžete začať vyberať konkrétne lampy.

Klasickou súčasťou takmer každej izby je stropné svetlo, ktoré zvyčajne zaisťuje rovnomerné osvetlenie celej izby. Takéto svetlo musí byť teda primerané veľkosti danej izby a jej typu. No veľmi dôležité je nepreháňať to. Takže ak máte izbu zariadenú bohato, tak je vhodné voliť lampy jemné, ktoré nebudú príliš „kričať“ a iba jemne zvýraznia ráz celej miestnosti. Ak však máte nábytok minimalistický, takmer žiadne doplnky a skoro holé steny, tak takýto byt priam volá po extravagantnej lampe, ktorá takýto jednoducho zariadený byt rozžiari.

Ak už teda máte stropné svetlo vyriešené, tak sa môžete vrhnúť na ďalšie typy lámp. Veľmi dobré je použiť napríklad stojanové lampy na miesta kde radi posedávate a čítate knihu alebo noviny, prípadne sa venujete iným koníčkom, ktoré potrebujú kvalitné osvetlenie. Takéto lampy majú asi najvhodnejšie umiestnenie pri konkrétnom kresle kde sa používajú.  Aj pri týchto lampách je dôležité nepreháňať to a zladiť lampu s nábytkom. Stojanové lampy sa vyrábajú z rôznych materiálov a tak by nemal byť problém dokonale „napasovať“ lampu do konkrétnej miestnosti.

Samostatnou kapitolou je osvetlenie kúpeľne. Táto miestnosť musí byť totiž osvetlená tak, aby ste dobre videli keď sa upravujete alebo napríklad keď sa muži holia. Dobré je teda využiť kvalitné bodové lampy, ktoré nám osvetlia práve tie miesta ktoré potrebujete. Avšak v kúpeľni je dobré myslieť i na to, že ak si budete chcieť dať relaxačný kúpeľ, tak svetla nepotrebujete príliš veľa. A preto je dobré zakomponovať do kúpeľne i lampu, ktorá len vytvorí dobrú atmosféru a svieti len jemne. Množstvo ľudí na tento účel využíva sviečky, čo je tiež veľmi krásne a romantické, no nie až tak praktické pretože pri otvorenom ohni sú vždy isté riziká a zaujímavá lampa môže nahradiť sviečky dokonale a hlavne bezpečne.

Keď už sme spomínali bodové lampy, tak nemôžeme zabudnúť i na ich dôležitú funkciu pri vyzdvihnutí určitých častí bytu. Ak máte napríklad nejakú zbierku predmetov na ktoré ste pyšní alebo trofej či iný predmet na ktorý je dobre upriamiť pozornosť, môžete využiť práve bodové svetlá na ich osvetlenie. Môžete si byť istí, že budú vyzerať ešte lepšie a už žiadna návšteva neodíde bez toho aby si tieto predmety všimla.

Veríme, že sme Vás našim článkom inšpirovali a Vaše byty budú mať práve také osvetlenie aké si zaslúžia a aké sa im budú hodiť. Ak však máte domček, tak nezabúdajte ani na osvetlenie svojej záhradky či verandy. Pretože tieto miesta sú ideálne na trávenie letných večerov spolu s rodinou a priateľmi.