Spolužitie so sobášom alebo bez neho?

Please enter banners and links.

Manželstvo sa vždy považovalo za čosi posvätné a dvojica, ktorá žila v spoločnej domácnosti bez neho, fungovala v hriechu. Dnešok však prináša nové možnosti a vzťahy sa vnímajú inak. Bývame s partnerom „na skúšku“ a nechávame mnohé veci len tak plynúť.

(Ne)moderné manželstvo

I napriek voľnejším vzťahom ešte stále existujú ľudia ktorí nedajú na manželstvo dopustiť. A psychológovia sa zas pýtajú, či sa manželstvo stáva naozaj iba prežitkom, alebo či je život bez papiera len trendom ktorý bude dočasný a manželstvo sa zo spoločnosti nikdy nevytlačí.

Žime spolu a… uvidíme…

Štatistiky ukazujú, že najviac párov žije „nadivoko“ vo veku od dvadsať do tridsať rokov. Hlavný dôvod ponáhľania sa do spoločnej domácnosti je fakt, že už nechceme odkladať spoločné zážitky na neskôr, a zároveň sa nechceme ani tak celkom vzdať svojho pocitu slobody.

Voľné partnerstvo sa chápe ako skúška – budeme spolu a čas ukáže. Máme teda priestor otestovať si svoju polovičku, zistiť jeho zvyky, vyskúšať si pocit zodpovednosti, a prípadne dokážeme odvrátiť katastrofu v podobe rozvodu.

Až 70 % mladých považuje spoločné bývanie za dobrú skúsenosť pred manželstvom. Zástancovia takýchto vzťahov tvrdia, že k životu nepotrebujú papier ani žiadne iné formality – príde im to pokrytecké a meštiacke.

Manželstvo

Manželstvo má hneď niekoľko výhod. Dáte ním každému jasne najavo, že ste sa našli a skutočne to myslíte vážne, pretože možno nie každý z okolia bral váš vzťah vážne. Okrem ďalších romantických plusov ktoré sú každému známe sú tu aj praktické. V živote mnohokrát nastanú nepredvídateľné situácie ktoré treba riešiť (vážna choroba). V nemocnici vám totiž nemusia podať informácie kým nie ste priama príbuzná, teda manželka. Podobne je to aj s otázkou dedičstva, úverov a pod.

Zástancom manželstva sa páči aj to, že sa úroveň “ja“ posunie na „my“ a život sa prenesie do inej dimenzie. Má symbolický význam, dáva pocit istoty v tomto čoraz nestabilnejšom svete. Nie všetkým predsa vyhovujú nekonvenčné záväzky.

Vstup dieťaťa do života

Najčastejší dôvod na uzatvorenie manželstva je jednoznačne príchod dieťaťa. Budúci rodičia nachádzajú v manželstve viaceré výhody medzi ktoré patrí aj spoločné priezvisko pre dieťa, ľahšie komunikovanie z úradmi a celkovo stabilnejšie rodinné zázemie pre dieťa.

Školák intenzívne vníma rozdiel medzi manželstvom a zväzkom navoľno už len z rozhovorov spolužiakov. A vám môže ratolesť položiť otázku prečo nie sú jeho rodičia zosobášení keď všetci ostatní majú rodičov po svadbe…

Nech sa už rozhodnete s partnerom pre akékoľvek spolužitie pamätajte, že rozhodnutie má byť slobodné bez toho, aby vám do toho niekto niečo hovoril. Ak sa necítite na spoločné bývanie povedzte to. Ak chcete bývať so svojou polovičkou už čo možno najskôr, porozprávajte sa o možnostiach. Každý si je predsa strojcom svojho šťastia.

Napísala: Zuzana Šusterová

Foto: Ambro