Spoločenské hry pre veľkých aj malých

Please enter banners and links.

Leto sa s nami už pravdepodobne nadobro rozlúčilo, a preto nájsť sebe či deťom nejakú inú zábavu nebude také jednoduché. Hoci sa spoločenské hry hrávajú prevažne za dlhých zimných večerov, na skrátenie času a zahnanie nudy istotne dobre poslúžia aj teraz.

 

Pre aktívnych

Nezavolal vás poslednú dobu niekto hrať hru Activity? Je to celkom možné, pretože ide momentálne o jednu z najpopulárnejších spoločenských hier. Pri tom má jednoduché pravidlá, je vhodná pre veľké množstvo ľudí (preto sa často hráva s deťmi v denných táboroch) a zabaví sa pri nej naozaj každý! Už ako napovedá jej názov, ide o hru, kde budete potrebovať vynaložiť určitú aktivitu na to aby ste objasnili pojem, slovo, alebo názov, ktorý si potiahnete na kartičke. Presýpacie hodiny vás obmedzujú časovo a tak je len na vás, aby vami predvádzanú činnosť či slovo spoluhráči uhádli. Pri tom si ešte musíte potiahnuť, akou aktivitou dané slovo priblížite: pantomímou, kresbou, alebo opisom. Hra nemá vekové obmedzenia a tak je vhodná ako aj pre deti, tak aj pre dospelých. Rovnako sa aktívne zabavíte aj pri známom Twisteri. Navyše pri takýchto hrách si aj trošku zacvičíte, takže robíte niečo pre sovej zdravie.

 

Niet nad správnu taktiku

Poniektorí z nás ale dávajú prednosť hrám o čosi taktickejším, kde je potrebné aj rozmýšľať nad nasledovným ťahom. Nemusí ísť pri tom hneď o šachy. Taktické stolové hry existujú v rôznych podobách a formách a pre to si medzi nimi dokáže vybrať každý. Zaujímajú vás financie, pozemky a machinácie s majetkami? Rozhodne si so svojimi priateľmi zahrajte notoricky známe Monopoly, či množstvo tematicky obdobných hier. Ak sa chcete preniesť v hraní v čase, začnite budovať svoje dedinské obydlie v rodinnej hre Agricola. Možností je mnoho. Avšak takéto hry majú aj svoje, pre niekoho, nevýhody. Sú časovo náročnejšie, takže sa pripravte, že pri nich s priateľmi strávite možno aj niekoľko hodín. Zároveň tieto hry nie sú úplne vhodné pre deti pre svoju náročnosť. Z mnohých ale existujú aj „junior“ verzie, na ktorých sa aj menší môžu jednoducho naučiť hrať.

 

Čo vziať na chatu, alebo hry len pre dospelých

Pomyselná tretia skupina hier má už jasnú vekovú hranicu 18+. Sú to predovšetkým tzv. party hry, zväčša podmienené pitím alkoholu, alebo istými už nie pre deti vhodnými aktivitami. Medzi určite najpopulárnejšiu patrí obmena známej Človeče, nehnevaj sa. Názov sa zmenil na Človeče, napi sa! a ako už z názvu vyplýva, ide o hru zameranú na len a jedine pitie alkoholu. Miesto známych panáčikov sa hrá s farebnými poldecákmi a pravidlá sú viac než len jasné: Niekoho vyhodíte – pijete, dostanete sa do domčeka – pijete. Hier podobnej tematiky je toľko, že sa nedajú ani vymenovať. Môžete sa s priateľmi vybrať na cestu „zázračným“ lesom, hľadať ten najlepší bar, či riešiť popíjaním susedské konflikty. Obľube sa tešia aj hry vytvorené pre dvojice, s erotickým nádychom na vyplnenie a spestrenie večerov.

 

Tip od známych

Keď som sa pýtala jedného zo svojich známych, veľkého fanúšika spoločenských hier, na typicky ženskú hru, odporučil mi Dixit. Ide o vizuálne veľmi príjemnú, kreatívnu hru pre viac hráčov. Úlohou je opísať vybranú kartu tak, aby spoluhráči vybrali opisu čo najpríbuznejšiu kartu – najlepšie rovnakú. Opis pri tom môže byť príbeh, zvuk, divadielko, hocičo, čo uzná zadávajúci za najvhodnejšie. Body sa potom priraďujú podľa blízkosti tipu kariet. Hra je vhodná aj pre deti, príjemne zabaví a rozvíja rečové aj umelecké schopnosti.

 

Nech je už počasie akékoľvek, príjemné chvíle s priateľmi môžeme stráviť aj hraním sa všemožných hier. Stačí si len vybrať.

Napísala: Lucia Zimanová

FOTO: google.com