Slovenské kúpele sú ideálnym miestom na relaxáciu

Please enter banners and links.

Veľa Slovákov si za cieľ svojej dovolenky vyberá zahraničné destinácie. Ceny zahraničných dovoleniek bývajú zvyčajne dosť vysoké, a ten kto si chce dopriať tento luxus si musí skutočne priplatiť. Ak je účelom našej dovolenky oddych a relax nie je potrebné ďaleko cestovať. Aj doma máme veľa krásnych miest, ktoré sa dajú spoznávať. More síce nemáme, aj napriek tomu bohatstvo našej malej krajiny predsa len spočíva práve vo vode. Množstvom unikátnych termálnych prameňov, ktoré vyvierajú na Slovensku sa môže peochváliť len máloktorá krajina. Ideálna dovolenka sa väčšine z nás spája s užívaním si vody a kúpaním. Na kúpanie máme veľa nádherných jazierok, vybudovaných aquaparkov, ale aj slovenské kúpele nám ponúkajú svoje relaxačné pobyty.

 

Tradícia kúpeľníctva na Slovensku

Slovenské kúpele sú svetoznáme a ich tradícia sa ťahá až do 12. storočia.  Najstaršie písomné zmienky sú o Bardejovských kúpeľoch, Piešťanoch, Kúpeľoch Sliač, a Trenčianskych a Turčianskych Tepliciach. Privilégium využívať silu termálnych prameňov mali v minulosti len cisári, králi a šľachta. Veľký podiel na rozvoji kúpeľníctva v 18. storočí mala Mária Terézia. Za jej vlády bol vykonaný súpis všetkých minerálnych vôd na území Rakúsko-Uhorska. Aj neskôr, v 18. a 19. storočí sa v kúpeľoch schádzala pestrá spoločnosť, hlavne bohatších návštevníkov. Práve v tomto období sa vybudovalo veľa kúpeľných domov po celom Slovensku. Postupne sa začali spresňovať aj indikácie potrebné na kúpeľnú liečbu.

 

Pre koho sú určené kúpele dnes

Poslaním slovenských kúpeľov je v prvom rade poskytovanie liečby pacientom. Ak idete do kúpeľov ako pacient, musí o tom rozhodnúť ošetrujúci lekár na základe zdravotného stavu. Takémuto pacientovi je liečba v kúpeľoch preplatená zdravotnou poisťovňou, a to buď čiastočne, alebo kompletne. Podľa závažnosti ochorenia sú pacienti zaradení do kategórií. Podľa toho, v ktorej kategórii sa pacient nachádza, má buď presne určené do ktorých kúpeľov má predpísanú liečbu, alebo si môže sám vybrať, ktoré slovenské kúpele mu budú najviac vyhovovať. Do kúpeľov sa však dá ísť aj ako samoplatca, v tom prípade si za pobyt platíte sami.

 

Slovenské kúpele teda nemusíte navštíviť len ako pacient, ale môžete využiť niektorý z ponúkaných relaxačných, alebo liečebných pobytov. V ponuke sú perličkové kúpele, sauny, masáže, bahenné zábaly a omnoho viac. Stačí si vybrať. Zaujímavosti o slovenskej vode sa dočítate na www.nasavoda.sk.

Reklamný článok