Slnko a jeho nebezpečenstvá

Please enter banners and links.

Väčšina ľudí miluje leto a predovšetkým slnko. Vďaka slnečným lúčom sa cítime dobre, často i vyzeráme dobre. Avšak netreba zabúdať, že vystavovanie sa slnku spôsobuje vrásky, škvrny a fľaky. Najväčšou hrozbou snáď je, že slnko je najrizikovejším faktorom, ktorý spôsobuje rakovinu kože. Zmeny, ktoré slnko spôsobuje, často považujeme za normálnu súčasť starnutia.  Sú to napríklad pehy, žlté sfarbenie pleti, už spomínané vrásky, rozšírenie malých žiliek pod pokožkou alebo zhubné a nezhubné útvary.

Ako sa teda chrániť?

Nič stopercentne nezvráti poškodenie pokožky spôsobenej slnkom. Pokožka sa však niekedy  dokáže regenerovať a opraviť škody. Preto nie je nikdy neskoro začať sa chrániť pred slnkom. Nasledujúce tipy vám v tom môžu pomôcť.

  • Používajte opaľovací krém s UV faktorom aspoň 30 a viac a to najmenej 30 minút pred pobytom na slnku a potom každých pár hodín
  • Noste slnečné okuliare s čo najvyššou UV ochranou.
  • Noste široké klobúky, košele s dlhším rukávom – ak sa dá a ak nie je príliš teplo
  • Vyhýbajte sa priamemu slnečnému svetlu v období medzi 10.00 až 15.00 hodinou
  • Sledujte svoje znamienka a ak spozorujete nové útvary, či zmeny na nich, treba okamžite navštíviť lekára.

Čo robiť, ak sa už spálite?

Ak ste si zabudli natrieť opaľovací krém, je veľmi pravdepodobné, že sa spálite. Vonkajšie vrstvy vašej pokožky sa zapália, pretože boli príliš vystavené slnečným ultrafialovým lúčom. Pokožka je horúca a jemná. Našťastie, existuje pár domácich receptov, ktoré vám poslúžia ako prvá pomoc pri spálení. Avšak netreba zabúdať na to, že čím častejšie sa spálite, vaša pokožka si to bude pamätať a tým je vaše riziko rakoviny kože vyššie a pokožka starne rýchlejšie.

  • Okamžitú úľavu vám poskytne namočenie spálenej časti tela do studenej, no nie ľadovej vody. Môžete tiež vyskúšať studené obklady, ktoré budete vymieňať každých 15 minút. Zabraňujú opuchom a odvedú horúčavu z vašej pokožky.
  • Ponorte sa do studeného kúpeľa, do ktorého ste dali ovsenú múku.
  • Jemne priložte na veľmi bolestivé miesta nakrájanú uhorku alebo zemiak. Schladia spálenú  pokožku a zmenšia opuch.
  • Posypte plachtu, na ktorej budete spať kukuričným škrobom. Znížite tak možnosť podráždenia pokožky počas spánku.
  • Majte vždy poruke 100%ný aloe vera gél, ktorým môžete potrieť spálenú pokožku.

Ak budete dodržiavať uvedené rady ochrany pred spálením, je možné, že slnko sa stane vašim priateľom, ktorý vám pomôže zostať mladým, zdravým a optimistickým.