Please enter banners and links.
Máte najradšej práve klasický, rokmi overený, slnečnicový olej? Okrem toho, že dobre chutí, podporuje aj vaše zdravie. Viete čo všetko obsahuje a aký má bod dymenia?
Dlhá história
Slnečnice sa začali pestovať už v Amerike pred viac ako 4500 rokmi, kde ich vyšľachtili tvrdou prácou tamojší Indiáni. Neskôr, kvôli schopnosti otáčať sa za slnečnými lúčmi, boli symbolom Boha slnka. K nám do Európy prišli až okolo 16. storočia a ihneď sme si ich zamilovali. Zlomový bol rok 1716 – práve vtedy bola patentovaná výroba slnečnicového oleja. Od tej chvíle ho máme na našich stoloch.
V súčasnosti sú top producentmi slnečnicového oleja USA, Čína, Maďarsko, Rusko, Španielsko, Rumunsko a Turecko. Pokiaľ ide o Slovensko, pestujeme slnečnice najviac v Košickom a Nitrianskom kraji.
Prospešný pre zdravie
Slnečnicový olej obsahuje vzácne polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré sa veľmi málo spomínajú. Naše telo si ich nedokáže vyrobiť, takže konzumácia potravín s týmito kyselinami je vždy vítaná.
Okre toho je tento olej bohatý na bielkoviny, fosfor, horčík, vápnik a železo. Nachádza sa v ňom vitamín E.
Lisovaný slnečnicový olej za studena sa neohrieva nad 70 °C. je teda vhodný predovšetkým do studenej kuchyne napríklad na prípravu šalátov, domácich paštét či nátierok, na dochutenie jedál zo zeleniny a pod. Slnečnicový olej upravený rafináciou sa ohrieva do 240 °C používame na dusenie, varenie a vyprážanie.
Bod dymenia
Nerafinovaný slnečnicový olej (lisovaný za studena) nikdy nezohrievame nad teplotu 227 °C, pri rafinovanom je bod dymenia pri 232 °C. Pokiaľ sa prekročí táto hranica olej stráca väčšinu prospešných látok.
Nezabudnite, že tento olej zo slnečníc uchovávame vždy na tmavom mieste; slnečné lúče neprospievajú žiadnemu oleju.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net