Slnečnice ako symboly šťastia a vitality

Please enter banners and links.

Keď sa povie „slnečnica“, všetci si predstavíme žlto-oranžové hlávky vysokých kvetov otáčajúcich sa vždy za slnkom. Je to ich „poznávacie znamenie“. V ďalekej Číne ľudia veria, že pohľad na slnečnicu pohládza našu dušu a poháňa ju vpred, na nepoznané , rajské miesta.

 

Spomienky na detstvo

Pre niekoho to je iba „taká burina“, iný si hneď predstaví rezeň vypražený na slnečnicovom oleji. Avšak určite sa nájdu aj čisté „duše“, ktoré majú rady krásu, pestrosť, veselosť a sviežosť a chcú si tieto kvietky vitality doma vypestovať. Žiadny problém! Nevadí, že bývate hoci aj v paneláku. Krása má miesto všade. Samozrejme, najideálnejšie sú priestory v záhradách, kde najmä tie väčšie odrody najlepšie vyniknú. Už naše staré mamy dokázali „čarovať“, aby sme sa na ich dvoroch cítili fantasticky. Lacný spôsob, ako skrášliť okolie domu naozaj originálne a štýlovo, je zasadiť semienka slnečníc koncom apríla do zeme, aby nás celé leto mohli ohurovať svojou silou a žiarou.

 

Kam s nimi

Slnečnice sú nenáročné rastlinky, ktoré nás pri správnej starostlivosti budú dlho tešiť svojím krásnym kvetom. Možno sa budete čudovať, ale pokojne si ich zasaďte aj do črepníka. Pokiaľ bývate v paneláku, nikto váš balkón netromfne! Existuje viac odrôd týchto slnečných kvetov, od menších 30 – 50 cm, až po tie dvojmetrové krásky. Dbajte však o to, aby bol črepník dostatočne veľký, pretože slnečnica má dlhé a silné korene. Kvalitný substrát a pravidelné hnojenie (hnojivo na balkónové kvetiny) sa postarajú o zdravý rast a vitalitu rastliny. Nebojte sa však, že na chládku nevyrastie, ale už z názvu vyplýva, že obľubuje slnečné stanovisko.

 

Keď vyrastú

V „dospelej“ veľkosti budú slnečnice verné strážkyne vášho dvora. Budú sa tešiť obdivu z ulice a rady pohostia motýle, včely či malé vtáčiky vo svojich žltých korunkách. Navodia príjemné pocity radosti, šťastia, harmónie a zaplnia smutné prázdne miesta na vašom pozemku. Nie len zaplnia, ale aj oživia a doplnia každé zákutie svojimi farbami a rôznymi veľkosťami. Sú veľmi nápadité a pôsobia prirodzene. Dokonca pri väčšom množstve spravia príjemný chládok pre vás a vaše deti. Silný vietor a letné búrky polámali už nejednu krásku, ale buďte prezieraví a ku každej upevnite kolík alebo im poskytnite kvalitnú oporu. Tým, že sú mohutné a z jednej stonky vyrastá viacero ďalších a všetky sú plné kvetov, má slnečnica trošku problém „udržať rovnováhu“.

FOTO: pexels.com