Sledujte svoje znamienka!

Please enter banners and links.

Zhubný nádor na koži, melanóm, môže postihnúť skutočne kohokoľvek bez ohľadu na vek. Ohrození sú nielen ľudia v strednom a staršom veku, ale aj mládež od približne pätnástich rokov. Riziko rakoviny kože zvyšuje nielen veľký počet znamienok a výskyt tejto choroby v rodine, ale i opakovane opálená koža a priveľa solária.

 

Iba dvanásť minút

Áno, iba dvanásť minút vám zaberie samoprezretie celého tela pred veľkým zrkadlom. Mali by ste sa kontrolovať každé tri mesiace a ak nejaké znamienko zmení farbu, tvar alebo veľkosť neváhať a vyhľadať okamžite lekára. Dôležité sú tiež preventívne prehliadky ktoré je dobré absolvovať od 16 rokov. Ide o veľmi jednoduché vyšetrenie pomocou dermatoskopu.

 

Kam s problémom?

Ak ste našli podozrivé znamienko zájdite za odborníkom, dermatológom. Pomocou už spomenutého dermatoskopu sa dá znamienko niekoľkonásobne zväčšiť vďaka čomu sa odhalia skryté nerovnosti rozloženia pigmentu, známky aktivity rastu, a i. Znamienko sa potom v prípade potreby vyberie chirurgicky, aby sa laserom nepoškodilo, pretože bude poslané na histologické vyšetrenie.

 

Zachráňte si život

Malígny melanóm je zhubný kožný nádor. Na jednej strane sa dá veľmi dobre liečiť ak sa včas diagnostikuje, no na strane druhej ide o jednu z najagresívnejších foriem rakoviny pretože vie človeka zabiť do pár rokov. Často zomierajú aj mladí ľudia lebo prídu do ambulancie lekára neskoro. Treba totiž brať na vedomie, že rakovina kože začína relatívne skoro metastázovať do iných orgánov; postihuje predovšetkým mozog, pečeň a pľúca.

Zhubný melanóm vzniká u mužov najmä na chrbte, u žien na lýtku. Samozrejme, nie sú vylúčené ani iné oblasti pokožky na tele. Ak je melanóm plytký (cca 1 mm) je možné ho odstrániť až s 98 % šancou na vyliečenie. Táto úspešná prognóza sa však rapídne znižuje s každým milimetrom.

 

Päť dôležitých znakov

Na znamienkach si všímajte týchto päť znakov:

  1. asymetriu: v poriadku by mali byť úplne okrúhle znamienka pretože zhubné mávajú asymetrické tvary a zubaté okraje;
  2. farbu: podozrivé je čierne sfarbenie a/alebo viac farieb súčasne;
  3. povrch: varovným signálom je hrboľatý povrch znamienka;
  4. ohraničenie: všetko neostro ohraničené je podozrivé;
  5. priemer: znamienko by nemalo mať viac ako 0,5 cm a nesmie sa nikdy zväčšovať alebo inak meniť.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net