Skutočne základná výbava pre vaše bábätko

Please enter banners and links.

pexels-photo-185934Dieťa je veľký biznis pre každého obchodníka. Je to vaše prvé a možno aj posledné dieťa, doprajte mu to najlepšie, lákajú vás. Keď však na dieťa nemáte dostatok financií, poteší vás tento základný zoznam výbavy pre vaše prvé bábätko.

 

Spánok

Nemusíte sa báť, postieľka nie je drahá záležitosť. Zoženiete ju aj za 50 eur, a keď sa pošťastí, aj za oveľa menej z druhej ruky. Do postieľky si zabezpečte kvalitný detský matrac vhodný pre bábätká a deti do 2 rokov, nezabudnite na nepremokavené chrániče na matrac a látkové hniezda, ktoré vytvoria dieťaťu v postieľke útulný priestor a zabránia prípadným úderom o drevené mreže. Detský vankúšik, paplónik a posteľnú bielizeň minimálne prvý polrok zháňať nemusíte. Bábätko bude spočiatku aj tak spávať v perinke a neskôr ju nahradia možno spacie vaky alebo ho budete prikrývať dekou. Pokiaľ ste si nestihli nasporiť na detskú postieľku, bábätko sa prvé mesiace (hoci aj prvých 7-8) úplne v pohode zmestí aj do svojho kočíka, ak je vanička dostatočne priestranná.

 

Kŕmenie

Pokiaľ budete mať dostatok mliečka, ste šťastná žena. Podporu jeho tvorby si zabezpečíte napríklad pitím špeciálnych čajov pre matky, ktoré vôbec nie sú drahé. Avšak pre istotu si domov zadovážte jednu krabicu umelého mlieka a dojčenskú vodu. Nikdy neviete, či ju nebudete potrebovať. Bábätká sú niekedy lenivé sať z prsníkov, a tak im treba dať buď s lyžičkou, striekačkou, alebo z fľašky vaše odsaté (nekupujte si drahé odsávačky mlieka, keď vám dobre tečie, odsaje ho aj odsávačka, ktorá stojí menej ako 10 eur) alebo umelé mliečko. Netreba sa báť, umelé mlieka nemusia byť drahou záležitosťou. Isteže, môžu stáť aj do 20 eur, a pokiaľ má vaše dieťa špeciálne potreby, treba mu ich uspokojiť. Avšak niekedy je dobré vyskúšať aj menej známe značky mliek, ktoré sa svojím zložením nijako extra neodlišujú od tých drahých a vraj najvhodnejších pre vaše maličké. Krabičku kvalitného dojčenského mlieka nájdete už aj za 5 eur, len treba vedieť hľadať. JZaobstarajte si aspoň dve fľašky, jednu na mlieko, jednu na vodu alebo detský čajík. Ten ľahko pripravíte napríklad z fenikla a dojčenskej vody. Pokiaľ dojčíte, nezabúdajte užívať železo, bábätko aj vy ho potrebujete.

 

Hygiena

S hygienou dieťatka to nemusíte preháňať. Úplne v pohode sa umyje aj v čistej vode, ale môžete do nej pridať olivový alebo kokosový olej, ktoré pokožku bábätka hydratujú a aspoň po utieraní môžete bábätko rovno obliekať a nebude sa triasť zimou, kým ho ešte ponatierate. Na ošetrovanie zadočka vám stačia vlhčené utierky a krémik proti zapareninám. Nezabudnite na detskú kefu na vlasy, s ktorou za pomoci oleje vyčešete v prvých dňoch bábätku z hlavičky suchú kožu. Na čistenie detského nošteka dostať v lekárni šetrnú morskú vodu, ktorú dieťatu iba nakvapkáte do nošteka. Potom ho už len stačí očistiť vatovou tyčinkou alebo použiť odsávačku na soplíky. V obchode s detskými potrebami si kúpte aj malé nožničky na strihanie nechtov a lieh, ktorým ľahko ošetríte zapareniny. Plienky si môžete kupovať jednorazové alebo si zadovážte látkovky. Pozor, v slovenských obchodoch sú zbytočne predražné, komplet vás vyjde prinajmenšom 15 eur za kus. Na zahraničných stránkach ich dostanete v kompletnom stave (nepremokavé nohavičky + bavlnená vkladka) už od 3 eur.

 

Oblečenie

Zimné deti budú potrebovať aspoň 2 tielka, 2 pančuchy, 5 body na dlhý rukáv, 5 nohavíc, aspoň 3 páry ponožiek, 5 overalov na spanie, kabátik a hrubý fusak do kočíka.

Deti narodené v lete potrebujú aspoň 5 body na krátky rukáv, 5 nohavíc, 2 ľahké pulóvriky, body na dlhý rukáv alebo svetre, aspoň 3 páry ponožiek.

Podbradníkov je dobré mať aspoň 7 kusov. Zadovážte si 1 hrubšiu a 1 tenšiu čiapku a 2 páry rukavičiek, aby si bábätko nedoškriabalo tvár. Nezabudnite si kúpiť aspoň 3 detské deky, biele handrové plienky na odgrgávanie (pokojne aj 20 ks), aspoň 2 detské osušky a 2 perinky.

 

Hra

Približne od tretieho mesiaca začíname bábätku vkladať do ruky tenké hrkalky, aby si cvičilo jemnú motoriku prstov. Zadovážte si teda aspoň jednu. O ostatné hračky sa isto postarajú vaši známi, časom ich už nebudete mať kam dávať. Prinesú vám možno aj hracie podložky, kresielka či jedálenské stoličky. Určite si však čo najskôr umiestnite nad postieľku detský kolotoč, vaše dieťa bude správne stimulované. Je dobré zaobstarať si aj cumlík, najlepšie už do pôrodnice. Noste ho nielen v taške, ale aj v kočíku, jeden majte na nočnom stolíku i v postieľke. Vyhnete sa dlhému pátraniu, keď ho budete rýchlo potrebovať.

FOTO: pexels.com