Skúste sa liečiť svetlom a tmou

Please enter banners and links.

Je nám už stovky rokov známe, že svetlo a tma na nás prakticky vždy vplývajú; mnohé z nás nezaspia mi dennom svetle po nočnej alebo máme problém sústrediť sa v neskorých nočných hodinách. Nie je tomu tak dávno čo sa začalo svetlo a tma používať v zdravotníctve ako pomocná terapia, či dokonca liečba.

Potrebujeme tmu

Ako sme už spomenuli v predošlých článkoch, tma je veľmi dôležitá pre tvorbu spánkového hormónu melatonínu. Ten je okrem iného aj najsilnejším antioxidantom a pôsobí proti starnutiu. Jeho nedostatok môže podľa vedcov viesť k vzniku nádorových ochorení a spôsobuje rozličné psychické poruchy.

Okolo nás je stále veľa svetla takže tvorba tohto hormónu sa značne zmenšuje. Rušia nás reklamné pútače, verejné osvetlenie presvitajúce niekedy aj cez žalúzie, monitor počítača a obrazovka televízie.

Kedy je liečba tmou vhodná?

Samozrejme, nehodí sa na odstránenie alebo zmiernenie každej choroby, ale pri niektorých má skutočne blahodárne účinky.

Tma ako liek pomáha predchádzať napríklad cievnym mozgovým príhodám alebo onkologickým ochoreniam. Prospieva pri obezite a diabete mellitus, zmierňuje následky civilizačných chorôb, celkovo spomaľuje životné tempo a regeneruje psychiku. Pomáha odstrániť syndróm únavy a syndróm vyhorenia. Rozvíja citlivosť zraku a sluchu.

Liečba tmou zvyšuje odolnosť voči záťažovým situáciám, posilňuje imunitný systém.

Ako prebieha?

Do priestoru v ktorom sa budete nachádzať nesmie presvitať žiadne svetlo. Ide teda napríklad o horské chatky bez okien určené na tento účel alebo iné podobné stavby. Terapia trvá štandardne 7 dní počas ktorých je nad vami lekársky dozor. Pobyt sa môže v takomto tmavom byte v prípade potreby predĺžiť, skrátiť alebo opakovať na želanie zákazníka (alebo po konzultácii s lekárom).

Liečba svetlom

Helioterapia má dlhú tradíciu, a napokon my sami iným často radíme aby vyšli von na slniečko prevetrať sa a načerpať energiu. Slnečné svetlo a jeho účinky prijímame nielen očami, ale aj pokožkou; oči ďalej vedú svetelné podnety nervovými vláknami do mozgu.

Okrem slnečných lúčov na nás vplýva aj UV žiarenie a polarizované svetlo. Neznámy pre nás nie je ani laserový lúč ktorý pri svojej praxi používajú kožní lekári, gynekológovia, rehabilitačné centrá a aj ortopedické ambulancie.

Čo slnečné svetlo lieči?

Slnečné svetlo znižuje vysoký krvný tlak a cholesterol čo znamená, že tým prospieva srdcu a cievam), ničí baktérie vo vzduchu a v pokožke, pomáha pri kožných a infekčných ochoreniach. Lúče umožňujú tvorbu vitamínu D čo v konečnom dôsledku zlepšuje zdravie kostí a zubov.

Na počudovanie mnohých slnečné lúče tlmia bolesť, majú protizápalový efekt a vyvolávajú tvorbu endorfínu – ten má pozitívny účinok na našu psychiku, vyvoláva pocit tepla, prílev energie a znižuje vylučovanie stresových hormónov v nadobličkách. Krv sa lepšie okysličuje, a tak sa necítime byť unavené alebo smutné.

Farebné svetlo

Pri niektorých postupoch sa používajú rôzne farebné svetlá pre dosiahnutie ešte lepšieho výsledku. Pracuje sa so špeciálnymi lampami, ktoré majú farebné filtre a osvetľujú sa nimi určité časti tela. Detská žltačka a akné sa napríklad lieči modrým svetlom, na omladenie pleti je najvhodnejšie červené svetlo, a pod.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: nuchylee