Sebadiagnostika cez internet

Please enter banners and links.

Aj vás prepadol nový trend hľadania svojej diagnózy cez internet? Stačí pár kliknutí a máte pocit, že ste na správnom mieste. Opak je však pravdou…

 

Dočkáte sa len toho najhoršieho

Najväčšie úskalie pri sebadiagnostike na internete tkvie v tom, že sa diagnóza posúva smerom ku kategórii „ťažko chorý“ pretože postihnutí jedinci posudzujú svoj zdravotný stav oveľa závažnejšie než aký je v skutočnosti. Hľadanie informácii tak vedie k nesprávnym záverom. Chorľavý človek u seba nájde symptómy ktoré sprevádzajú aj iné choroby, a tak sa zaradíte do zlej skupiny.

Výskum spoločnosti Microsoft ukázal, že internetové prehliadače majú potenciál zveličovať slová lekárskej úvahy v negatívnom zmysle. A ak sa k tomuto faktu pridá aj to, že si často domýšľame katastrofické scenáre a preceňujeme vyhľadané informácie, je vyhľadávanie chorôb na internete viac ako nebezpečné.

 

Raj pre hypochondrov

Pre jednotlivcov so sklonom k hypochondrii je internet hotovou klenotnicou; stačí zadať do vyhľadávača čo i len obyčajnú bolesť hlavy a razom ste na stránke zápalu mozgových blán. Ten, kto ľahko podlieha strachu z chorôb, sa na internete rýchlo utvrdí v tých najhorších predtuchách.

 

Kyberchondria

Hľadanie vlastnej diagnózy na sieti bez návštevy lekára už má aj svoje pomenovanie – kyberchondia. Tento termín zložený z dvoch slov (cyber + hypochondria) opisuje stav kedy sú tendencie k hypochondrii vyvolané a/alebo posilnené získavaním informácii z internetu. Psychologička M. Gropalis tvrdí, že človek okamžite zneistie len čo začne hľadať.

 

Rady od laikov

Na sieti sa okrem stránok so zdravotnou tematikou objavujú aj fóra kde ľudia píšu svoje skúsenosti a radia ostatným. Dávajte si však na tieto informácie pozor. Podľa špecialistov sú často nezmyselné, absurdné ba až nebezpečné. Nielen že vám nepomôžu, ale môžu vaše problémy zhoršiť. Zachovajte si svoj zdravý úsudok a ak nechcete obetovať čas u lekárov zájdite si po lieky aspoň do lekárne. Skúsená lekárnička vám poradí a ponúkne široký sortiment liekov a výživových doplnkov.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net