Schody ako odpoveď na zdokonalenie vášho zadku

Please enter banners and links.

Schody – konkrétne behanie po schodoch – sú vo svete fitnesu overenou metódou na tónovanie zadných sedacích svalov. V jednej z najslávnejších filmových scén histórie vybehne boxer Rocky Balboa na vrchol schodov vedúcich do múzeu umenia vo Filadelfii a vie, že už bude fit na nasledujúci zápas. Aj keď je to samozrejme iba metafora, tak táto aktivita má niečo do seba a pomôže vám aj keď vašim cieľom nie je zrovna zvíťaziť v boxovom ringu.

a

Áno, športoví medici v Británii prišli na to, že vybehnutie schodov jeden až osemkrát denne u mladých žien so sedavým zamestnaním vyústi vo zvýšení ich hodnoty VO2 max (miera fyzickej kondície). Z pozorovania vzorky žien výskumníci došli k nasledujúcemu záveru – 11 minút strávených behaním hore schodmi denne produkuje benefit ekvivalentný chôdzi o dĺžke 36 minút denne po dobu 24 týždňov.

 

Vysvetlenie behania po schodoch

Behanie po schodoch je podobné behaniu hore kopcom. Kolená potrebujú pri prekonávaní každého kroku vynaložiť určitú námahu, počas ktorej je zaťažovaná iná svalová skupinu ako pri normálnej chôdzi. Do hry sa tu zapája kvadriceps, ohýbač boku, harmstring a v neposlednom rade aj veľký zadný sedací sval. Táto aktivita ďalej zaťažuje nielen svaly ale aj pozitívne stimuluje váš kardiovaskulárny systém. Inými slovami, dostane vás do formy v kratšom čase.

b

Ale pozor, beh po schodoch má aj ďalší benefit – páli kalórie. Priemerný človek o váhe 70kg spáli počas 30 minút behu schodmi okolo 510 kalórii. Aby ste dosiahli rovnaký počet pri behaní, tak by ste museli 30 minút utekať o rýchlosti takmer 15 km/h, čo už je celkom divoké tempo.

 

Dopad na telo

Aj keď behanie hore schodmi predstavuje celkom intenzívny tréning, jeho záťaž na telo je prekvapivo malá. Koleno počas snahy pokoriť ďalší schod nemusí tlmiť váhu celého tela, čo robí túto aktivitu prekvapivo šetrnú na zdravie. Okrem toho je riziko zranenia iba nepatrné. Tip – na dole je vždy lepšie ísť výťahom. Behanie nadol spôsobuje väčšie búšenie a to by mohlo preťažiť kolená i achilovku. Ak ste profesionálna športovkyňa, zranenie je posledná vec, čo vy alebo stávkové kancelárie tipujúce na vaše výsledky potrebujete.

 

Na záver

Aplikovaním a pridaním behania do vášho programu teda zabijete zopár múch jednou ranou. Zlepší sa Vám celková kondícia, vyformuje zadok a priľahlé svaly a na svoje si príde aj srdce spolu s pľúcami. K tomu ešte znížite riziko zranenia na minimum.