Samostatnosť detí

Please enter banners and links.

Kým predtým boli deti skôr samostatnejšie a chodievali do školy samé už v nižšom veku, dnes väčšina rodičov disponuje autami. Navyše sa pridáva aj strach z drog, pedofilov a preplnených križovatiek cez ktoré by dieťa muselo prechádzať.

 

Podľa uváženia

            Samostatnosť dieťaťa je individuálnou vecou a je len na uvážení rodičov odkedy svoju ratolesť budú nechávať osamote. Presná veková hranica neexistuje nakoľko niektoré deti sú dobre samostatné už v siedmich rokoch kým niektoré dvanásťročné sú ešte stále pod dozorom. Sám rodič musí svoje dieťa poznať a odhadnúť jeho samostatnosť – ak dieťa necháte priskoro samé nadobudne pocit, že vás sklame a niečo zbabre, keď tak urobíte neskoro začne sa domnievať, že nemá vašu dôveru, je neschopné a vyrastie z neho bojko.

Najlepšie je pripravovať sa na samostatnosť postupne. Vysvetľujte dieťaťu čo smie a čo je zakázané a aj dôvod zákazu. Preukážte svojmu dieťaťu dôveru, zároveň však buďte vždy v prípade potreby na mobile.

 

Trénujte situácie

            Ak už plánujete svoje dieťa nechať doma samé zamerajte sa predovšetkým na to či sa nebojí, či vám vždy volá keď to potrebuje a či zvláda krízové situácie (zastaviť vodu, nevykláňať sa z okna, nezapínať sporák alebo naopak správne vypnúť sporák, a i.). Rovnako je nutné svojmu potomkovi vysvetliť, že vchodové dvere sa nikomu neotvárajú, a to bez výnimky. Keď totiž dieťaťu poviete nejakú výnimku (napr. len ak by zvonila poštárka, tej môžeš) otvorí každému kto sa ako poštárka predstaví, prípadne si vytvorí výnimku samo (ak sa mama nehnevá za poštárku nebude sa hnevať ani za niekoho iného kto sa mi pozdáva). Preto sa dvere za žiadnych okolností nikdy neotvárajú; rodičia majú kľúče a pošta sa vybaví neskôr. Nikto ďalší nie je dôležitý.

Spoľahlivosť a mieru samostatnosti dieťaťa otestujete napríklad tak, že ho pošlete na malý nákup alebo ráno samé do školy ktorá nie je tak ďaleko.

 

Približný odhad

            Odhaduje sa, že približne deväťročné dieťa zostane na pár hodín samé, plne ovláda mobil takže vám zavolá a už nemusí byť odprevádzané do školy ani zo školy. O niečo staršie, dvanásťročné, zvláda bez problémov prestupy mestskou hromadnou dopravou a vie si samé zariadiť čaj aj bez kontroly.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net