Ruže patria nielen do vázy: domáce recepty

Please enter banners and links.

Ruže sú nielen nádherné, ale vedia byť i užitočné. Naučte sa vyrábať si vlastné olejčeky, pripravovať čaj z ruží a relaxovať vo vani plnej podmanivej vône. Pozor! Používajte len chemicky neošetrené ruže, teda rozhodne nie akékoľvek z kvetinárstva. Spravidla používajte ružové ruže.

 

Čaj z ruží

            Príprava čaju z ruží je naozaj jednoduchá. Potrebujete jednu veľkú polievkovú lyžicu posekaných lupienkov z ružových ruží. Tie potom zalejete vodou, ktorá prešla varom viac ako minútu. Prikryte, lúhujte asi pätnásť minút a na záver preceďte. Hotovo, čaj sa môže podávať.

 

Kúpeľ plný ruží

            Vaňu naplnenú lupeňmi ste už určite v nejednom romantickom filme videli. Nejde však len o čaro atmosféry a pokoj ako taký, ktorý z ruží sála, ale takýto kúpeľ prospeje aj vašej pokožke. Do vane teda napustite vodu o teplote cca 38 °C a pridajte 2 čajové lyžičky mandľového oleja, 2 čajové lyžičky šípkového oleja a 2 čajové lyžičky oleja z ruží (môže byť aj domáci – viď recept nižšie). Prisypte ešte tri hrste lupienkov a relaxujte aspoň dvadsať minút. Nezabúdajte sledovať stálosť teploty vody.

 

Domáci olejček

            Oleje s výťažkom z ruží sú mimoriadne cenné. Niektoré nájdete v obchodoch alebo v lekárňach, ale domácej výroba je jednoducho domáca výroba. Samozrejme, sú účinné a našu pokožku osviežia, no bez chemikálii to viete vyrobiť len doma. Pomrvte v ruke hrsť lupienkov, dajte do misky a zalejte 250 ml mandľového oleja. Vo vodnom kúpeli túto zmes ohrejte na asi 70 °C, potom tri hodiny nechajte lúhovať a po uplynutí doby prefiltrujte. Vzniknutú tekutinu prelejte do tmavej fľaštičky, dobre uzavrite a môžete skladovať. Takýto olejček oceníte pri masáži alebo počas kúpeľa.

 

Pleť a ruky

            Pokožka v okolí očí je často namáhaná a málo vyživovaná. Pomôžu vám ruže tak, že v lekárni kúpite tzv. ružovú vodičku, ktorú nanesiete na vatový tampón a priložíte na očné viečka. Nechajte pôsobiť desať minút. Oči sa osviežia, pleť v okolí očí sa zjemní a spomalí sa tvorba mimických vrások. Na pleť je vynikajúce naparovanie. Nasypte do misky hrsť lupienkov a zalejte ich horúcou vodou (nie vriacou). Tvár držte nad miskou naklonenú aspoň desať minút.

Vaše ruky si najlepšie oddýchnu v kúpeli. Pripravte misku s teplou vodou, jednu lyžičku olivového oleja a jednu lyžičku ružového olejčeka môže byť aj domáci – viď recept vyššie). Pokožka sa v takomto kúpeli zjemní po asi desiatich minútach.

 

Ružová voda

            Populárna ružová voda je stále hitom medzi prípravkami a rozhodne ju netreba bližšie predstavovať. Zo všetkých jej účinkov treba napríklad spomenúť, že vám pomôže zahojiť akné, upokojí podráždené miesta a oživí pleť pri pravidelnom nanášaní. Vezmite 2 hrste lupienkov a vhoďte ich do 0,5 l destilovanej vody. To celé priveďte v uzavretej nádobe pozvoľna k varu, odstavte a nechajte vychladnúť. Po vychladnutí otvorte, vyžmýkajte do vody ešte lupienky. Hotovú vodičku skladujte v chladničke alebo studenšej komore.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net