Rúti sa vám život? Skúste zmeniť kurz

Please enter banners and links.

ID-100156695Nie stále sa dá na život pozerať cez ružové okuliare, a nie stále má s nami život len dobré úmysly. Či už nás v živote zastihne rozvod, smrť blízkeho človeka alebo choroba, jedno je isté. Svoju budúcnosť a to,  ako sa budeme cítiť môžeme zmeniť len tým, čo robíme, ako sa cítime a na čo myslíme. Aj keď nie sme schopní zmeniť udalosti v našom živote, môžeme zmeniť našu reakciu na ne.

 

Hľadanie významu

Dokonalým príkladom toho, akoje možné aj v tej najhoršej životnej situácií nájsť nádej,  je aj nasledujúca pasáž z knihy Viktora Frankla – Hľadanie významu. Frankl prežil ťažké obdobie holokaustu a to,  ako dokázal opísať život v nacistickom tábore spolu s ostatnými väzňami je nanajvýš obdivuhodné.

„ My ktorí sme žili v táboroch si veľmi dobre pamätáme na ľudí, ktorí chodili po barakoch a utešovali ostatných tým, že im dali svoj posledný kúsok chleba. Nebolo ich veľa, ale práve oni sú dostatočným príkladom toho, že človeku možno zobrať všetko, všetko okrem jednej veci, a to slobody vybrať si postoj v danej situácií a vybrať si vlastnú cestu.“

 

 

Otočte kartu

ID-100188345

Ak mohol nájsť v najhorších životných podmienkach zmysel Viktor Frankl, prečo by sme ho nemohli nájsť aj my. Skúsme zmeniť reakciu a postoj na to, čo sa nám v živote deje. Ťažko sa môžeme cítiť lepšie, ak nám tenký hlások v hlave neustále pripomína, že všetko je neriešiteľné.

Nestavajme sa do postavy obete, pretože práve vtedy sme zraniteľní a dávame veciam spád, čo ma za následok priťahovať k sebe len to zlé. Je to zákon príťažlivosti, ktorý žiaľ funguje. Postavme sa do roly bojovníka a vysaďme postavu obete z hry. Len tak dáme možnosť šťastiu dostať sa späť do nášho života.

Napísala: LuciaŠariková

FOTO: freedigitalphotos.net