Pupočníková krv – liek budúcnosti?

Please enter banners and links.

Určite ste už mnohokrát počuli slovné spojenie pupočníková krv a mnohé mamičky iste aj vedia o čo konkrétne ide a na čo je dobré si dať takúto krv odložiť. Medzi našimi čitateľkami sa však iste nájdu aj také, ktoré si nevedia bližšie predstaviť využitie pupočníkovej krvi. Ak sa teda o tejto téme chcete dozvedieť viac, čítajte ďalej.

Po narodení dieťaťa vždy ostane v placente a pupočníku časť krvi dieťaťa, ktorá má jedinečné zloženie. Práve táto krv sa nazýva pupočníková krv. Jej jedinečnou zložkou sú kmeňové bunky, ktoré nie sú vôbec špecializované, čo znamená, že sú schopné sa vyvinúť do akejkoľvek telesnej bunky, a tak majú veľký potenciál pre obnovovanie poškodených tkanív tela.

Už niekoľko desaťročí sa vďaka týmto vlastnostiam pupočníková krv využíva v medicíne, hlavne v oblasti onkológie, ale aj pri rôznych poruchách tvorby krvi, imunity alebo metabolizmu.

Súčasti pupočníkovej krvi však majú aj veľké predpoklady pre využitie v oblasti regeneratívnej medicíny. Ide hlavne o kmeňové bunky zo skorého obdobia vývoja plodu, ktoré sú základom tých najrôznejších tkanív. Vďaka novým výskumom teda môžeme očakávať, že vďaka pupočníkovej krvi a tkanivu sa budú pomocou tejto krvi liečiť i ďalšie ochorenia.

Štúdií ohľadom účinkov pupočníkovej krvi na rôzne ochorenia je naozaj veľa. V súčasnosti sa napríklad skúma efekt pupočníkovej krvi na DMO, Alzheimerovu chorobu, úrazy chrbtice, diabetes I. typu a mnohé iné.

Ak teda budeme trpezliví a výskumníci budú úspešní, možno sa časom dočkáme toho, že momentálne ťažko riešiteľné ochorenia budú lekári liečiť pomocou pupočníkovej krvi aspoň o niečo úspešnejšie.

Témou pupočníkovej krvi sa zaoberá aj spoločnosť Cord Blood Center. Spoločnosť vám poskytne všetky potrebné informácie o tejto vzácnej krvi, aj o tom ako si ju môžete nechať uložiť v rodinnej banke Cord Blood Center, prípadne o tom ako môžete pupočníkovú krv darovať do verejnej banky Eurocord-Slovakia. Bližšie informácie o Cord Blood Center nájdete na www.cordbloodcenter.sk.

Reklamný článok

FOTO: freedigitalphotos.net