Psychické týranie

Please enter banners and links.

ID-100111764Nebije vás, neschytali ste doteraz ani jedinú facku. Týra vás ale iným, možno ešte bolestivejším spôsobom- psychicky. Tyrana môžete odhaliť ešte skôr, než skončíte s ním vo vzťahu, na základe jasných znakov. Nič však nie je stratené ani v prípade, že už s ním ste, len treba v prvom rade chcieť túto situáciu zmeniť.

 

Aký je psychický tyran?

Vaše okolie spravidla ani netuší čím práve prechádzate a aké ťažké to je, lebo navonok pravdepodobne pôsobíte pokojne a on hrá dobrého manžela. Máte pocit, že by nikto neuveril akým naozaj je. Máte dojem, že sa nikomu nemôžete zdôveriť s tým, čo máte doma. Za závesom dokonalosti je v skutočnosti ponižovanie, vyhrážanie, zosmiešňovanie vašej osoby. Postupne strácate svoje sebavedomie a samu seba.

Psychický tyran je manipulátor. Podceňuje vás, porovnáva (samozrejme vy ste tá najhoršia akú pozná) a postupne izoluje od okolia. Podľa neho nepotrebujete kávičky s kamarátkami ani večierok s kolegyňami na konci roka. Zostávate na všetko sama. Tyran má nereálne požiadavky, časom vami pohŕda lebo ich vraj nedokážete splniť a nešetrí ostrou kritikou. S obľubou vás doslova preťažuje. Aby toho nebolo málo začína kričať, nadávať, sledovať vás.

Našli ste samu seba v tomto opise? Áno? Fajn, už si môžete byť istá, že máte po svojom boku psychického tyrana.

 

Nebude to lepšie!

ID-100105894

            Čakáte, že sa zmení? Že bude ako predtým, tak milý a pozorný? Nie, nebude to lepšie. Už nikdy viac. Tyran sa nezmení, takže strácate čas. Musíte si uvedomiť, že čím neskôr od neho odídete, tým väčšmi zničíte samu seba!

Psychické týranie končí ťažkými depresiami, úplnou stratou sebavedomia a rôznymi fóbiami. Toto všetko vedie k rezignácii. Po dlhšom období týrané ženy prepadnú alkoholu, sebapoškodzovaniu a k nepochopiteľnej závislosti od tyrana. Celý prípad uzavrie samovražda ženy. Skoncujte s ním skôr, nenechajte to zájsť do krajnosti.

 

Bludný kruh

            Riešte svoju situáciu na začiatku, kým si problém uvedomujete a máte silu pustiť sa do boja. Rozhodne si nenahovárajte, že keď splníte jeho požiadavky, bude dobre. On si vymyslí zas niečo nové, niečo čo povedie k ďalšiemu poníženiu a kriku. Naloží vám ešte viac. Ústupky sú na nič.

 

Čo robiť, keď…

            …poznáte týranú ženu? Podporte ju, dodajte jej silu, vypočujte celé jej trápenie. Majte trpezlivosť, lebo často sa bude opakovať dookola. Pomaly ju dotlačte k prvému kroku, choďte s ňou k psychológovi, podstrčte jej kontakty na rôzne centrá.

…keď ste týranou ženou? Nájdite si niekoho komu sa môžete zdôveriť. Ak ste už úplne izolovaná namiesto cesty na nákup zájdite za psychológom, bezodkladne kontaktujte centrum pre týrané ženy. Odíďte k vzdialenejšej kamarátke, odcestujte k sestre do zahraničia. Myslite na to, že s ním naozaj nesmiete zostať.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net