Psia batožina

Please enter banners and links.

ID-100163552Nestačí nájsť hotel kde je možné prísť aj so psíkom; rovnako podstatné je svojho psíka zbaliť na cestu, aby mu nič podstatné nechýbalo. Vyhraďte preto vo svojom kufri miesto aj na veci vášho psíka. Ak cestujete autom, robievajte prestávky nech sa psík môže uvoľniť a pomaznať s vami.

 

Najprv veterinár

Pred cestou navštívte veterinára nech sa potom nestane, že vám potom bude chýbať nejaký doklad a vy budete musieť riešiť na dovolenke zbytočné problémy. Potrebujete cestovný pas ktorý je zároveň aj dokladom o tom, že je psík zdravý a môže s vami vycestovať na dovolenku. Pýtajte si potvrdenie o očkovaní a spýtajte sa na ostatné doklady potrebné pre krajinu do ktorej sa chystáte vycestovať.

 

Konkrétna krajinaID-10076187

Pred cestou sa informujte o tom, čo vyžaduje konkrétna krajina. Niektoré totiž vyžadujú odčervenie psa pred cestou (24 hodín pred cestou, 120 hodín pred cestou, a pod.), v iných zas nie je povolené pricestovať so šteniatkom do určitého mesiaca (napríklad musí byť staršie ako štyri mesiace). Tieto údaje by mala mať cestovná kancelária u ktorej vyberáte dovolenku, alebo vám vie detailnejšie informácie poskytnúť konkrétny hotel napríklad prostredníctvom emailu. Schopný veterinár má taktiež prehľad a bude vám vedieť odpovedať.

Všeobecne však v rámci EÚ platí, že potvrdenie od veterinára nesmie byť staršie ako tri dni. Samozrejmosťou je tetovanie psíka a/alebo identifikácia čipom.

 

ID-100268566Psíkovi na cestu zbaľte:

  •  – vlastné krmivo (granule, prípadne obľúbená konzerva mäska),
  •  – vlastné misky (jedna na jedlo, druhá na vodu),
  •  – dostatok pitnej vody (ktorá mu bude k dispozícii ak cestujete autom),
  •  – náhradná vôdzka a obojok (pretože tieto veci potom narýchlo nebudete zháňať),
  •  – špeciálne lieky (ak idete lietadlom nechajte psíkovi predpísať lieky na uspanie, ak je pes nekľudný počas dlhej jazdy autom je vhodné myslieť na   upokojujúce tabletky, ďalej je dobré psíkovi podať lieky proti novým parazitom ktoré u nás nie sú a psa by mohli aj usmrtiť).

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net

Uložiť