Prvý krok k samostatnosti: Ako pomôcť dieťaťu, aby si navyklo na škôlku

Please enter banners and links.

Elementary age child, creating art and craft product, dream catcher at school in art class, classroom, christmas products

Pre mnoho rodičov je nástup dieťaťa do materskej školy veľkým krokom. Malá a milovaná ratolesť, s ktorou ste trávili celé dni aj noci, sa zrazu ocitne v novom prostredí, s novými ľuďmi a pravidlami, čo je prechod, ktorý nemusí byť vždy jednoduchý. So správnym prístupom však viete tieto chvíle zvládnuť s úsmevom a bez starostí.

Ako pomôcť dieťaťu vytvoriť si návyk na pobyt v materskej škole a prečo je predprimárne vzdelávanie také dôležité?

Prečo je materská škola taká dôležitá?

Predtým, než sa pustíme do praktických tipov, poďme si povedať, prečo by dieťa malo materskú školu vôbec navštevovať. Predprimárne vzdelávanie nie je len o tom, že rodičia potrebujú čas na prácu. Dôležitú úlohu v živote vášho potomka zohráva škôlka hneď z niekoľkých dôvodov:

  • Deti sa tu učia, ako vychádzať so svojimi rovesníkmi, ako zdieľať, spolupracovať a riešiť konflikty, čo sú základné zručnosti, ktoré im pomôžu v neskoršom živote, nielen v škole, ale aj v pracovnom a spoločenskom prostredí.
  • Materská škola pomáha stimulovať mozog dieťaťa cez hry, aktivity a vzdelávacie programy, pretože sa tu učia poznávať základné koncepty, ako sú farby, tvary, čísla, písmená a dokonca aj základy kritického myslenia.
  • Návšteva škôlky povzbudzuje k väčšej samostatnosti. Dieťa sa tu už musí  samo obliecť, najesť, udržiavať hygienu, čo je dôležité pre budovanie jeho sebaúcty a zodpovednosti.
  • Medzi jednu z najdôležitejších výhod návštevy štátnej či modernej súkromnej škôlky Trenčín patrí aj osvojenie si dodržiavanie určitých režimov, rešpektovania pravidiel a skutočnosti, že každý z nás je súčasťou väčšieho kolektívu.

Ako pomôcť dieťaťu s návykom na materskú školu?

Napriek obrovskému prínosu, nie je nástup do škôlky pre deti jednoduchý. Mnohé z nich sú mimoriadne citlivé na emócie rodičov. Ak budete preto vystresovaní z toho, že dieťa vás na pár hodín „opustí“, prenesiete tento pocit aj na neho. Snažte sa byť teda pokojní a nadšení. Hovorte o škôlke ako o zábavnom a zaujímavom mieste plnom nových kamarátov, hier a dobrodružstiev.

Ak je to možné, dohodnite sa s inštitúciou na postupnej adaptácii, čo znamená, že dieťa v nej najskôr zostane len na pár hodín denne, a postupne sa tento čas predlžuje. Takto si zvykne na nové prostredie a nebude mať pocit, že ho odrazu niekam odložili.

Pomôcť môže aj spoločné rozprávanie, čo ho v škôlke čaká. Pamätajte však, že každé dieťa je iné a preto sa aj jeho adaptácia môže niekedy predĺžiť či viac skomplikovať. Ak to napriek všetkej vašej snahe nejde podľa vašich predstáv, snažte sa dieťa pochopiť a uistiť ho, že je všetko v poriadku. 

Intenzívny tlak zo strany rodičov vedie k väčšiemu stresu, a tým pádom aj k väčšiemu odmietaniu zariadenia. Buďte naopak viac trpezliví a empatickí, aby si vaša ratolesť spájala škôlku s pozitívnymi skúsenosťami a určite to postupne zvládnete.

Zdroj obrázka: Tomsickova/adobestock.com