Prvý diel poradni na mnau.sk

Please enter banners and links.

Prinášame Vám prvý diel poradni v online magazíne mnau.sk. V prípade, že máte problém a chceli by ste sa o ňom podeliť s ostatnými čitateľkami napíšte nám napíšte nám pomocou kontaktného formulára alebo na emailovú adresu info@mnau.sk. Budeme sa Vám snažiť odpovedať na všetky vaše otázky – či už sa jedná o otázky v téme zdravie, láska, vzťahy prípadne problémy s deťmi. Neváhajte nás kontaktovať…

 

Mám problém so svojím manželom. Na začiatku vzťahu to bol úplne iný chlap ako teraz. Vôbec ma nerešpektuje, neustále sa hádame aj kvôli maličkostiam, zhadzuje ma pred známymi, vyhadzuje mi na oči, že on je hlava rodiny a dáva mi peniaze, tak mám byť ticho. Máme spoločného maloletého syna, ktorého má rád, ale vzhľadom k tomu, že je málo doma, všetko ostáva na mojich pleciach. Neviem už, či sa rozviesť, hádky k ničomu nevedú, nevieme sa ani poriadne porozprávať, radšej ide za kamarátmi, než by bol so mnou.                    Jana K.

Milá Jana, nepíšeš, ako dlho ste spolu, takže neviem úplne presne posúdiť, či ide len o počiatočné zvykanie si na spoločné bývanie, alebo je to dlhodobý problém. Z tvojho textu je mi však jasné, že sa trápiš a takéto prostredie určite nie je ideálne ani pre vášho syna. Mali by ste si spolu sadnúť a skúsiť si v pokoji vydiskutovať problémy, ktoré máte a skúsiť ich kompromisom vyriešiť. Určite by som uvažovala aj o manželskej poradni. V prvom rade by ste mali obaja myslieť na vaše dieťa a prostredie, v ktorom vyrastá a neustále hádky určite nepridávajú na psychickej pohode ani Vám dvom s manželom. Skúste manželovi vysvetliť, čo Vám prekáža na jeho správaní a skúste nájsť spoločné riešenie skôr, než bude neskoro. Ak to nepôjde nijakým spôsobom, uvažovala by som aj o možnosti rozvodu, ktorý je tiež jedným z možných riešení, ale ten by som si nechávala až ako poslednú možnosť.

 

S priateľom sme spolu už 5rokov. Jeho rodina na mňa nalieha, aby sme sa už konečne vzali, keďže už som skončila vysokú školu a sme spolu „tak dlho.“ Ja si však myslím, že sa nemáme kam ponáhľať, keďže nemáme spoločné bývanie ani nijaké úspory naň. Jeho mama by chcela vnúčatko a stále dookola hovorí o tom, že by sme mohli bývať aj u nich – v paneláku, kde sú doma už teraz 5členovia, čo úplne odmietam. Myslím si, že ma berie ako poslednú spásu svojho syna. Niekedy mi to pripadá, akoby sa ho chcela čím skôr zbaviť. Ako jej to vysvetliť, aby sa neurazila?               Daniela (25)

Daniela, v prvom rade sa musíte rozhodnúť vy s priateľom, nakoľko je Váš vzťah vážny a či ho chcete posunúť do ďalšej roviny. Svadba je závažný krok a je len na Vás dvoch, či ho chcete urobiť. Si dospelá a svojprávna osoba žijúca v modernej spoločnosti, ktorá sa rozhoduje sama za seba a ak máš pochybnosti, určite si stoj za svojim názorom a nedaj sa ovplyvniť. Je lepšie rok počkať, ako sa po 2rokoch rozviesť a ľutovať.  Nič ti neutečie a pokiaľ tebe a priateľovi takýto vzťah stačí, nemáte čo riešiť. Ak to nádejná svokra nechápe, skúste si spolu s ňou sadnúť a otvorene sa porozprávať o vašich pocitoch. Dnes je už iná doba a dĺžka vzťahu nie je dôvod nato, aby ste sa sobášili. Tento krok je len na vás dvoch. Držím palce J

 

Môj syn má 3,5 roka a skoro vôbec nerozpráva, len také nezrozumiteľné slová a z normálnych tak mama, baba a možno pár ďalších. Správa sa aj inak ako ostatné deti v jeho veku, buď je po jeho vôli, alebo sa hádže o zem, vrieska, chodí hore dole ako nepríčetný. Kamarátkin syn má 3, ale slovnú zásobu ako dospelý človek. Bojím sa, či ten môj nemá nejakú psychickú poruchu. Ako mám postupovať? Mám ísť ku psychológovi?                        Ustarostená mamička (34)

Milá ustarostená mamička, každé dieťa sa vyvíja individuálne, niektoré skôr, inému to trvá dlhšie. Diagnostikovanie psychickej poruchy je u tak malého dieťaťa dosť obtiažna, preto návšteva psychológa by ťa mohla trochu upokojiť, ale výsledok určite nebude stopercentný, skôr orientačný. Keďže tvoj syn sa neustále vyvíja, nedá sa presne stanoviť, akým smerom sa bude jeho vývin uberať. V prvom rade by som ti odporučila návštevu detského lekára, ktorý dokáže posúdiť fyzický vývoj dieťaťa. Taktiež však súhlasím aj s  návštevou psychológa, ktorý dokáže posúdiť psychický stav tvojho syna a zároveň ti určite zodpovie mnoho z tvojich otázok, ktoré ťa trápia. Nevešaj hneď hlavu, nie každé dieťa sa vyvíja ukážkovo podľa presných krokov, každé dieťa má svoju osobnosť a teda aj jeho vývin je jedinečný. Niektoré deti začnú hovoriť skoro, iné majú čas. Poznám aj prípad, kedy dieťa začalo „normálne“ hovoriť až v 5roku a dnes je z neho zdravý mladý človek.

 

Mám veľký problém. Asi som zamilovaná do môjho kamaráta. Ten má však priateľku a sú zasnúbení. Ja som slobodná, bez záväzkov. Mám mu to povedať? Nie je to len taký ošiaľ, pretože kedysi sme spolu chodili a ja som ho opustila a teraz keď som zistila, že je zasnúbený, stále na neho myslím. Poraďte, už neviem čo robiť.                         Liliana

Milá Liliana, hovorí sa, že až keď niečo stratíme, uvedomíme si, akú to pre nás malo cenu. V tvojom prípade by som najprv pouvažovala, či k nemu ešte niečo cítiš, alebo ťa len zamrzelo to, že ty si sama a tvoj bývalý sa ide ženiť. Možno to, čo pociťuješ, nie je láska, ale ti len prišlo ľúto, že si ho kedysi opustila a teraz si ty sama a on sa ide ženiť. Porozmýšľaj nad svojimi citmi a či sú ozaj skutočné. Pokiaľ si presvedčená, že nejde len o „nostalgiu“ za tým, čo bolo, ale že ho skutočne ľúbiš, je len a len na tebe, či mu to povieš, alebo nie. Nech už sa rozhodneš akokoľvek, určite si zváž všetky možnosti. Rozhodni sa tak, aby si raz toto svoje rozhodnutie neľutovala. V každom prípade ti držím palce.

Napísala: Ľuboslava Dlugošová

Foto: Ambro