Prvá pomoc na spálenú kožu

Please enter banners and links.

Prehnali ste to počas opaľovania so slnkom a trápite sa s bolestivou a spálenou kožou? Zanedbali ste ochranu pre nebezpečným UV žiarením a teraz vás štípu spálené plecia, chrbát či nos? Prinášame vám niekoľko spôsobov, ako previesť prvú pomoc na spálenú kožu.

 

Mierny chlad a panthenol

Prvým krokom pri spálení kože slnkom je schladenie postihnutého miesta, ktoré zabezpečí, že sa toto poškodenie kože nebude šíriť do hlbších štruktúr kože naakumulovaným teplom. Na chladenie však nepoužívajte ľad, ktorého teplota je príliš nízka a mohla by spôsobiť teplotný šok.  Namiesto toho dajte ľad do studenej vody, máčajte v nej sterilnú utierku a prikladajte na popálené miesto. Druhým krokom je nanesenie prípravku obsahujúceho panthenol. Jeho aplikácia na spálenú kožu je odporúčaná kožnými lekármi, pretože nielen zmierňuje bolesť, ale aj prispieva k regenerácií kože, ktorá bola nadmerným opaľovaním zničená. Sprej s obsahom panthenolu navyše chladí, preto sa človek po jeho aplikácií cíti príjemne a takmer okamžite pociťuje úľavu. Ak nemáte po ruke panthenol, existuje viacero receptov, ako utlmiť nepríjemnú bolesť pri popáleninách spôsobených slnkom.

 

Dôležité je odstrániť radikály

UV žiarenie pôsobiace na našu kožu spôsobuje vznik voľných radikálov, ktoré ničia štruktúry buniek, najmä DNA. Na odstránenie týchto radikálov je vhodné ponoriť našu kožu do látok, ktoré obsahujú antioxidanty zneškodňujúce voľné radikály. Dobrým spôsobom, ako zjemniť bolesť a ďalšie dôsledky spálenia kože, je prikladanie plátkov studenej uhorky alebo banánu na postihnuté miesta či kúpeľ, do ktorého pridáte liter až dva zeleného čaju, čaju z kamiliek či ľubovníka bodkovaného.

 

Niekedy pomôže aj mlieko

Starým a osvedčeným receptom sú aj mliečne obklady či nanesenie vrstvy bieleho jogurtu na spálenú oblasť. Mliečne obklady jednak príjemne chladia a na druhej strane tlmia zápal. Prikladanie potravín je však možné použiť len vtedy, ak koža ostala celistvá a nie sú na nej žiadne rany či pľuzgiere. V tom prípade je nutné vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

FOTO: freedigitalphotos.net