Program pre dieťa

Please enter banners and links.

Nie každé dieťa sa vie samo hrať. Ak máte doma ratolesť, ktorá sa cez prázdniny vždy nudí a nevie čo s voľným časom je na vás, aby ste vstúpili do programu. Aké hračky bavia deti najdlhšie a ako vymyslieť aktivity?

 

Ste v hre aj vy

         Či už chcete alebo nie, ako rodič ste do hry vtiahnutá aj vy a vaše dieťa čaká, že niekedy pripravíte aktivity aby malo čo robiť. Pokiaľ máte voľný čas ktorý neplánujete inak využiť, vojdite do detskej izby a venujte sa svojmu dieťaťu – vy sa vrátite do detských čias a vaše dieťa ocení hru s vami viac než si myslíte. Okrem toho sa spoločným hraním naučíte viac rozumieť svojej dcére či svojmu synovi; lepšie sa navzájom pochopíte.

Aktivít, ktoré môžete robiť spolu, je hneď niekoľko. Prezliekajte bábiky, ovládajte na diaľku autíčka, hrajte spoločenské hry, kreslite, skladajte modely alebo spoločne varte jednoduché jedlá.

 

Poriadok v hračkách

         Dnešné deti majú často nespočetné množstvo hračiek čo je úplne v poriadku, no je nutné mať v nich poriadok. Boxy a koše na hračky sú síce praktické, ale na druhej strane pre dieťa maximálne neprehľadné. Keď sa chce hrať vysype všetko von a odrazu netuší z ktorou hračkou sa ako hrať. Skúste obľúbenejšie hračky nechať na poličke a po čase ich obmeniť. Tie, s ktorými sa hrá menej dať do boxu, a potom vybrať von aby si spomenulo na nich a hranie obmenilo.

 

Povzbudenie v aktivitách

         Keď vidíte, že je vaše dieťa do hry zaujaté, nechajte ho nech sa hrá. Podporujte nové hry, hry s rovesníkmi vonku a predovšetkým aktivity smerujúce k rozvoju osobnosti. Taktiež podporte činnosť, ktorá vaše dieťa baví – napríklad ak rado kreslí pochváľte ho a povedzte, aby toho nakreslilo viac. Chváľte každý výtvor, výkres či sochu z plastelíny aj keď práve nebude najkrajšia. Keď svojmu dieťaťu dáte pochvalu bude mať väčšiu chuť danej činnosti venovať viac času.

 

Aké hračky bavia deti najviac?

         Na dlhodobé hranie sú ideálne stavebnice, autodráhy, kocky, hračky na diaľkové ovládanie a skladačky rôzneho charakteru. Deti zabavia aj knihy (ak už vedia čítať), hudba a karaoke. Vaša ratolesť sa vyhrá aj s farbičkami, plastelínou, hlinou na modelovanie (pokiaľ je už staršie) či s bábikami na líčenie a česanie. Staršiu dcéru potešia koráliky a sady na tvorenie vlastných šperkov pre ňu, pre vás a pre jej kamarátky. Podobne dobré sú i bábiky s množstvom oblečenia na organizovanie módnych prehliadok.

Skvelé sú „hračky“ určené na šport – dieťa sa zabaví, urobí niečo pre svoje zdravie a kondíciu, a zároveň sa unaví. Zaobstarajte do detskej izby loptu alebo švihadlo. Na hry s deťmi pred panelákom poteší bicykel, kolobežka alebo korčule.

Dieťa v školskom veku vo vyššom ročníku uvíta smartfón a/alebo vlastný tablet.

 

Letné tábory

         Letné tábory pre deti vás zbavia akýchkoľvek starostí. Vyberajte však podľa veku dieťaťa a jeho záujmov. Do úvahy berte i názory svojho potomka – ak do nejakého nechce ísť nenúťte ho a vyberte iný. V lete je dobrá príležitosť aj na rozličné kurzy a krúžky (tanečné, jazykové a iné).

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net