Please enter banners and links.
Zrak je pre mnohých z nás tým najdôležitejším zmyslom, a preto by sme sa oň mali patrične starať. Neváhajte očného lekára navštíviť aj preventívne, lebo pri niektorých očných chorobách nepocítite žiadne prvotné varovné príznaky.
Unavené oči
Časté namáhanie zraku a ich následná únava je v súčasnosti najväčším problémom. Sústredením sa na písanie, čítanie a prácu s počítačom sa znižuje prirodzená slzivosť oka. Potom cítite nepríjemné rezanie v očiach, únavu alebo máte pocit, že sa vám do očí dostalo nejaké malé cudzie teleso. Výnimkou však nie sú ani opuchy očí.
Únavu očí zhoršuje fajčenie, starnutie, nevhodné osvetlenie, cukrovka a dokonca aj znečistené ovzdušie v ktorom žijeme. Rovnako si škodíte aj tým, že ste na slnku bez okuliarov.
Používanie moderných tabletov unavuje oči viac než notebook alebo počítač pretože sa dívate na ešte menšiu obrazovku. Mali by ste svoj tablet využívať čo možno najmenej, a to na rýchle prehľadanie internetu alebo prečítanie dokumentu.
Dívajme sa s odstupom
Aká je správna vzdialenosť našich očí od monitorov? Obrazovku notebooku by sme mali mať od očí vzdialenú aspoň na štyridsať centimetrov, od počítača by sme mali sedieť vo vzdialenosti sedemdesiatich centimetrov. Televíziu nikdy nepozerajte po tme a seďte od obrazovky vzdialení približne dva metre.
Pri práci alebo celkovo akomkoľvek pozeraní obrazovky je dobré zapozerať sa každú polhodinu do diaľky, dívajte sa von z okna alebo sa prejdite po byte urobiť si čaj. Taktiež je dobré dívať sa na vzdialenejší obraz alebo požmurkať očami.
Zo začiatku nič nebolí
Tak ako pri mnohých ochoreniach aj pri problémoch so zrakom na začiatku v počiatočnom štádiu ochorenia nič nebolí. Vy sa tak môžete mylne domnievať, že ste v poriadku. Nieto ši začnete spravidla všímať až vtedy, keď je ochorenie zraku pokročilejšie.
Prehliadka u očného lekára dokáže odhaliť krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, zákaly (zelený a sivý) a cukrovku.
Čo zraku pomáha?
Oko je tiež orgán čo znamená, že potrebuje látky na to, aby mohol správne fungovať. Je nutné obnovovať bunky a výživu zraku.
Očiam prospievajú vitamíny C, E a A, ďalej látka luteín a bobuľové ovocie. nezabúdajte ani na rybí tuk a zo zeleniny konzumujte brokolicu, karfiol, špenát a kukuricu.
Preventívna prehliadka
Vyšetrenie očného pozadia dokáže odhaliť zmeny ciev, vysoký krvný tlak pacienta a zmeny v zrakovom nerve. Taktiež sa týmto ošetrením vie včas objaviť žltá škvrna a vnútroočné nádory. Zelený zákal spoľahlivo odhalí vyšetrenie vnútroočného tlaku, potom sa vyhnete nepríjemnostiam ako je napr. aj operácia očí. Vyšetrenie zrakovej ostrosti pozostáva z merania množstva dioptrií každého oka a zo skúšky najlepšieho videnia bez okuliarov.
Vyšetrenie u očného lekára je nutné vtedy, keď vidíte začervenanie očí, cítite nutnosť zmeniť dioptrie alebo ste vo veku nad štyridsať rokov. Ďalej keď vás oči bolia, zhoršilo sa vám videnie alebo máte často pocit cudzieho telesa v oku.
Očného lekára navštívte aj v prípade, že pociťujete chronické neustupujúce problémy s očami a zrakom.
Na záver treba upozorniť na dioptrické voľnopredajné okuliare dostupné v každom hypermarkete. Rozhodne ich neskúšajte a nekupujte bez prehliadky u očného lekára. Riskujete zhoršenie zraku.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net