Problémy s obličkami

Please enter banners and links.

Obličky sú čoraz viac ohrozované našim životným štýlom. Podľa štatistík má už každý siedmy človek poškodený tento orgán. Zákernosť je ale v tom, že vás nič nebolí – cítite sa dobre, a pritom obličky pomaly trpia stále viac. Prvé príznaky sa obvykle prejavia až vtedy, keď sú poškodené na štyridsať percent (a niekedy aj viac).

 

Komplikácie

O obličkách je známe, že odstraňujú z krvi odpadové látky do moču čím sa vyplavia z tela úplne von. Okrem toho však plnia oveľa viac funkcii, okrem iného produkujú rozličné hormóny ktoré kontrolujú naše telesné funkcie. Ak ochorejú, hromadia sa v krvi jedy, zvyšuje sa krvný tlak, v členkoch a pľúcach sa hromadí voda a jedinec dostáva chudokrvnosť.

 

Obličková kolika

Obličková kolika je azda najväčšou bolesťou vôbec hoci nás priamo neohrozuje na živote. Je nevyspytateľná – môže sa vyskytnúť jedenkrát za život, alebo opakovane v rozličných intervaloch, u niekoho dokonca aj viackrát ročne. Trvá pár minút ale aj niekoľko hodín, v extrémnych prípadoch viacero dní. Vzniká vtedy, keď kamienok prechádza z obličkovej panvy cez močovod; a práve táto cesta spôsobuje kŕč ktorý bolí.

 

Močové kamene

Ich veľkosť je individuálny a nedá sa predpokladať. Močový kameň má u niekoho veľkosť zrnka ryže/malého kamienka, ale môže mať aj tvar tenisovej loptičky s váhou až do jedného kila. Vznikajú keď sa v tele hromadí vápnik a kyselina močová. Mnohí z nás ani nemusia vedieť o tom, že ich majú pretože bolesť nespôsobuje ich veľkosť ale poloha. Je dobré zachytiť aspoň jeden kamienok aby lekári vedeli určiť zloženie, a teda aj príčinu tvorby kameňov u daného pacienta.

Lekári určia či bude nutná operácia (rozdrvenie kameňov) alebo šetrnejšia metóda – odstraňovanie laserom.

 

Príčiny zhoršenia funkcii obličiek

Funkcie obličiek zhoršuje dlhoročná cukrovka, vysoký krvný tlak, chronické zápaly obličiek, dlhodobé a nadmerné užívanie liekov proti bolesti, zväčšená prostata u mužov, opakované infekcie v močovej sústave a v neposlednom rade aj nedostatok tekutín v tele. Pokiaľ neprijímate dostatok vody všetko sa v obličkách usádza a kryštalizuje do kamienkov.

 

Udržujte ich zdravé

Predchádzajte problémom s obličkami tým, že si doprajete pestrú stravu a odopriete si nadmerné solenie a živočíšne tuky. Zároveň do seba vždy „dotankujte“ tekutiny, prestaňte fajčiť a vyhýbajte sa kontaktu s anilínovými farbami.

Zároveň nezabúdajte na preventívne prehliadky pri ktorých požiadate lekára o odber moču alebo krvi. V krvi sa sleduje hladina kreatínu, v moči zas obsah bielkovín ktorý ukazuje na poškodenie filtračnej schopnosti obličiek.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: dream designs