Problém sústrediť sa

Please enter banners and links.

Máte na základe pozorovaní vášho dieťaťa pocit, že sa nevie sústrediť na domáce úlohy, a celkovo na učenie v škole? Problém koncentrovať sa na učivo má svoj pôvod vo väčšine prípadov v neurofyziologických príčinách. Dieťa sa potom aj napriek všemožnej snahe rodičov stále vracia k tým istým chybám a nevie zvládnuť nároky kladené v škole.

 

Primitívne reflexy

Vášmu dieťaťu pravdepodobne pretrvali primitívne reflexy ktoré mali byť pri raste už dávno neaktívne, ale z rôznych príčin sa tak nestalo. Tieto reflexy potom bránia dieťaťu v dosahovaní optimálneho výkonu v škole. Vyhýba sa čítaniu, počítaniu, kresleniu, písaniu a nie je schopné obsedieť na jednom mieste. Vždy robia niečo iné len aby sa nemuseli učiť, prípadne sa aj učiť snažia len sa nevydržia dlho sústrediť. Z čítania poznámok si potom neodnesú do ďalšieho dňa nič.

 

Návšteva špeciálneho pedagóga

Poradňu navštívte vtedy, ak máte pocit, že vaša ratolesť reaguje vo vývine oneskorene. Začal sa neskôr rečový vývin, alebo sa neplazilo na brušku spolu s inými bábätkami v jeho veku, či začalo chodiť po vlastných neskoršie. Prípadne viete, že je vaše dieťa bystré a šikovné, len z nejakých neodhalených príčin v škole zaostáva.

V takom prípade je na mieste návšteva psychológa alebo špeciálneho pedagóga ktorý sa s dieťaťom porozpráva a následne podá inštrukcie. Pravdepodobne bude vášmu synovi alebo dcérke nastavený individuálny terapeutický program. Bude tak zvládať učivo a nebude preťažené pre neho prehnanými nárokmi.

 

Podporujte ho

Vaše dieťa rozhodne nie je jediné s týmto problémom, preto ho podporujte a striktne dodržiavajte rady odborníka ktorý vás usmernil. Nie je vhodné vaše dieťa porovnávať s inými jeho rovesníkmi alebo súrodencom – má to negatívny vplyv na psychiku a budete dodávať iba zbytočný pocit menejcennosti.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: photostock