Pripravme sa na plesovú sezónu

Please enter banners and links.

Časy, keď sa večerným mestom rozliehala príjemná hudba z večierkov, na uliciach sme mohli stretnúť dámy v dlhých spoločenských šatách a páni sa ako džentlmeni už rodili,  sú už nenávratne preč. No občas nás predsa pochytí závan nostalgie a túžime si obliecť elegantnú róbu a pretancovať noc v náručí muža, ktorého ľúbime. 

Šaty robia človeka

To, čo platilo pred mnohými rokmi, platí aj dnes. Možno v trochu inom formáte, ale šaty sú stále tým, čo nás svojím spôsobom vystihuje. Možno je to životným štýlom, rýchlym spôsobom života alebo len zhlukom udalostí posledných mesiacov, no deficit spoločenského života zasiahol prevažnú väčšinu z nás. Veď už len posedieť si s priateľmi na pive či na káve sa stáva skôr vzácnosťou ako samozrejmosťou. O spoločenských udalostiach nehovoriac. Možno práve preto si stále viac želáme obuť lodičky, obliecť sa do krásnych dlhých spoločenských šiat a ísť sa baviť.

Práve spoločenské šaty sú tou časťou odevu, pri ktorej asi najviac vynikne ženskosť a elegancia. Sú vizitkou dokonalého vkusu a v závislosti od času a typu danej spoločenskej udalosti sa upravuje aj ich dĺžka, farebné ladenie či štýl. Kým plesy či bankety si vyžadujú veľkú večernú róbu a u mužov frak alebo smoking, na kokteil, recepciu či garden party postačujú menej formálne ľahké šaty alebo kostým. Rozhodujúci je tiež čas podujatia. Kým na denné podujatia do 19. hodiny sa dámy obliekajú do svetlejších farieb, krátkych šiat a lodičiek, na večer je už potrebné dať si dlhé spoločenské šaty vo farbe podľa aktuálneho dress code.

Kvety ako milá pozornosť

Správny dress code je určite dôležitý, avšak určitej etikete podliehajú aj kvety. Ženy kvety milujú! Práve preto dokážu takúto formu pozornosti veľmi oceniť. Ak chce muž obdarovať  kvetmi mladšiu ženu, mal by siahať po pestrých farbách s prenikavou vôňou. Taká červená kytica ruží je zase tým najvhodnejším darčekom pre pravú zrelú dámu. V každom prípade sa však treba vyvarovať kvetov zabalených do papiera a pred tým, ako ich darujeme, treba papier odstrániť. A na záver si povedzme, že aj mužov môžeme obdarovať kyticou. Mala by však byť jednoduchá a bez dekorácií.

Plesová sezóna je síce ešte v nedohľadne a nikto nevie, či sa vôbec rozbehne, no urobiť si malú radosť v podobe krásnych dlhých plesových šiat  či elegantných lodičiek predsa nie je až taký veľký hriech ani uprostred leta.