Prípady prvej pomoci: viete pomôcť?

Please enter banners and links.

Až osemdesiat percent Slovákov tvrdí, že vedia podať prvú pomoc. Realita však ukázala, že len sotva päť až desať percent z nás ju naozaj aj ovláda. Často sa bojíme čokoľvek urobiť pri nehodách pretože sa bojíme urobiť chorému horšie než ako mu je. Podľa zdravotníkov však akákoľvek pomoc je lepšia ako žiadna, takže zahoďte zábrany a podajte základnú pomoc. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete čo robiť pri infarkte, krvácaní alebo zlomenine.

 

Krvácanie

         Najprv treba zistiť odkiaľ krv vyteká. Špinu z rany vytrite látkou, ak je rana otvorená poriadne ju priamo zatlačte, pokojne aj dlaňou, a volajte lekársku pomoc. Keď je v rane predmet alebo viaceré predmety nikdy ich nevyťahujte von z rany pretože zabraňujú ešte väčšiemu krvácaniu.

 

Zlomenina

         Prvým krokom je znehybniť nielen samotnú zlomeninu, ale aj jeden kĺb pod ňou a jeden nad ňou. Ruku zaveste do šatky, trička alebo pulóvra nielen pri zlomenine ruky, ale aj keď sa zlomí kľúčna kosť. Nohu znehybnite napríklad priviazaním o zdravú nohu. Väčšou zlomeninou nehýbte, iba ju podporte dekou, vetrovkou alebo čímkoľvek tak, aby sa nepohla z miesta. Pri otvorenej zlomenine zastavte najskôr krvácanie, potom ju znehybnite. Zavolajte lekársku pomoc.

 

Bezvedomie, zastavené dýchanie

         Najviac sa bojíme pomôcť iným práve pri týchto stavoch lebo nemáme skúsenosti s umelým dýchaním a netušíme ako človeka uložiť. Pomoc pritom nie je vôbec zložitá.

Zistite, či je osoba pri vedomí oslovením, ľahkým potrasením alebo najlepšie stlačením miesta za ušným lalokom, prípadne stlačením spánkov. Taktiež treba zistiť, či osoba dýcha: položte ruku na hrudník aby ste zistili, či sa dvíha. Ak áno uložte človeka do stabilizovanej polohy* na bok. Keď nedýcha je nutné položiť osobu na chrbát, zakloniť hlavu a začať s oživovaním (30-krát stlačiť stred hrudníka, 2 výdychy do úst so zatvorenými nosnými dierkami, striedať po celý čas do príchodu lekárov). Privolať urýchlene lekársku pomoc.

*stabilizovaná poloha – poloha na boku; spodná ruka predpažená a vystretá, vrchná je pokrčená cez trup, spodná noha je vyrovnaná a vrchná pokrčená, hlava v miernom záklone

 

Srdce, srdcový infarkt

         Mnohí tvrdia, že pri srdcovom infarkte človeku nepomôže žiadna pomoc a človek mu skôr či neskôr podľahne. Opak je však pravdou – existuje niekoľko prípadov, kedy ľuďom zachránila život práve prvá pomoc podaná z okolia. Pri srdcovom infarkte sú základnými príznakmi pálenie, zvieranie na hrudi, bolesť hrudníka a/alebo aj dolnej končatiny spolu s čeľusťami a krkom, ďalej pot a zvracanie.

Keď tieto príznaky trvajú dlhšie ako päť až sedem minút je diagnóza jasná a treba sa pustiť do prvej pomoci. Osobu posaďte s pokrčenými nohami, uvoľnite oblečenie najmä v páse a pri krku (napríklad rolák pokojne pretrhnite aby nezavadzal), miestnosť vyvetrajte čerstvým vzduchom a zavolajte okamžite lekársku pomoc. Ak do jej príchodu osoba upadne do bezvedomia začnite s oživovaním (30-krát stlačiť stred hrudníka, 2 výdychy do úst so zatvorenými nosnými dierkami, striedať po celý čas do príchodu lekárov).

Mimoriadne dôležité pre záchranu života – kým je osoba pri vedomí podajte jednu tabletu aspirínu, anopyrínu alebo acylpirínu, 400 mg. Tabletu musí osoba rozhrýzť a zapiť čistou vodou, prípadne obyčajnou minerálkou. To dokáže najúčinnejšie pomôcť!

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net