Premýšľate o fotovoltaickom panely?

Please enter banners and links.

Stále viac domácností na Slovensku dáva prednosť nízkoenergetickému bývaniu a snažia sa byť energeticky sebestačné. V mnohých krajinách na svete je výroba energie zo slnka pomocou fotovoltaického panelu už samozrejmosťou. Neinštalujú sa „iba“ na rodinné domy, ale slúžia na produkciu energie pre školy, farmy, priemyselné budovy a iné… Vyžadujú si dostatočný priestor, avšak aj napriek tomu sú často využívané, nakoľko energia získaná pomocou fotovoltaického systému je čistá, lacná, efektívna a nezaťažuje životné prostredie. Nemusíme byť žiadny odborníci, aby sme teda pochopili, že fotovoltaika má význam a budúcnosť.

Čo by sme mali vedieť o fotovoltaických paneloch

V našich podmienkach sa fotovoltaický panel inštalujú najčastejšie na rodinné domy, či chaty. Dajú sa využiť na výrobu elektrickej energie, ale aj na ohrev vody. Pri využití panelov na výrobu elektriny hovoríme o fotovoltaickej elektrárni. Fotovoltaický systém zahŕňa okrem panelov aj menič napätia, batériu, zariadenie na sledovanie prebytkov do siete, zariadenie na sledovanie percenta nabitia. Fotovoltaické panely slúžia aj na ohrev teplej vody. V takom prípade je potrebné do celého systému zapojiť aj tepelné čerpadlo. Kombinácia s tepelným čerpadlom prispieva k efektivite celého systému. Prebytok energie sa môže akumulovať v zásobníku vo forme tepla, ktoré budeme mať k dispozícii. Vďaka vhodnej kombinácii celého systému sa fotovoltaika stane pre vás ekonomicky zaujímavou a hospodárnou. Fotovoltaické panely sú recyklovateľné, bezpečné a vysoko spoľahlivé. Ich životnosť je približne 25-30 rokov. Nevyžadujú si žiadnu údržbu. Inštalácia systému nie je náročná. Koľko panelov a aký druh sa bude hodiť pre váš dom vám pomôžu navrhnúť dodávatelia týchto technológií.   

Typy fotovoltaických panelov

Rozoznávame tri základné typy konštrukcie fotovoltaických panelov. Také, ktorých základom sú monokryštalické bunky, polykryštalické bunky alebo amorfné články. Všetky tri druhy sú vyrobené z kremíka.  Líšia sa od seba účinnosťou, efektivitou a tým pádom aj cenou. V našich končinách sú najčastejšie využívané mono a polykryštalické moduly. Panely môžu mať rôzny dizajn a rozmery. Špičkoví výrobcovia si okrem kvality potrpia aj na atraktívnom dizajne. Pre dosiahnutie dokonalého vzhľadu sa používajú hliníkové rámy, pre dosiahnutie vyššej účinnosti antireflexné sklá.

Ak si potrpíte na prvotriednej kvalite a perfektnom dizajne, kontaktujte spoločnosť Viessmann na www.viessmann.sk. Spoločnosť ponúka kompletný sortiment moderných technológií pre vykurovacie systémy.

Reklamný článok