Prečo nevynechať prehliadku o očného lekára?

Please enter banners and links.

Bez názvuV súčasnosti naše oči vystavujeme veľkej námahe. Mnoho času trávime za počítačom, knihy čítame cez elektronické čítačky, filmy pozeráme na tabletoch. Oči sú rovnako dôležité ako akékoľvek iné orgány, preto je potrebné sa o ne starať – napríklad pravidelnými prehliadkami u očného lekára.

 

Oči ako samozrejmosť

Predstavte si, že nemôžete pozorovať krásy prírody, zapadajúce slnko alebo sledovať výnimočné momenty vášho života. Oči sú úžasným systémom, ktorý nám umožňuje vidieť dianie okolo nás. Bohužiaľ často ich berieme ako samozrejmosť. Vystavujeme ich nepriaznivým vplyvom a málo spíme.

S pribúdajúcim vekom dochádza aj k zmene očí. Pre zabezpečenie zdravého zraku a ostrého videnia by sme mali pravidelne navštevovať očného lekára. Ako často je potrebná takáto návšteva?

 

Nečakajte, kým sa objavia problémy

Každý človek by mal minimálne raz za rok vyhľadať očného lekára, ktorý by mu vykonal podrobnú prehliadku. Táto kontrola vám nezaberie veľa času. Počas nej sa vyšetrujú dôležité očné parametre ako sú hodnota vnútroočného tlaku, produkcia sĺz, alergické ochorenia alebo vyšetrenie očného pozadia a mnohé iné.

 

Očný lekár v hlavnej roli

Očný lekár vám na základe vyšetrenia dokáže odhaliť zrakové chyby ako sú napríklad astigmatizmus, ďalekozrakosť, krátkozrakosť alebo choroby typu šedý zákal, diabetická retinopatia a iné. Tiež vám môže odporučiť nosenie okuliarov, kontaktných šošoviek, prípadne sa s ním môžete poradiť o inom type korekcie.

 

Ochrana zraku

Starostlivosť o oči neznamená len nechať si ich vyšetriť a ubezpečiť sa, že je všetko v poriadku. Vyžaduje si to nosenie správnych dioptrických okuliarov (v prípade, že vám ich naordinoval lekár), okrem toho by ste mali dodržiavať dostatočnú vzdialenosť od monitora – 40 cm v prípade notebooku, pri práci s klasickým monitorom je to 70 cm.

Pozeranie televízie výrazne nezhorší stav vašich očí, pokiaľ sedíte aspoň dva metre od obrazovky a pozeráte ju aspoň pri menšom osvetlení, nikdy nie potme. Raz za polhodinu by ste sa mali aspoň 5 minút sústrediť na jeden bod v diaľke a žmurkať, čo najviac, ako sa len dá.

Pre zdravie očí je podstatný aj prísun dôležitých antioxidantov ako sú vitamín C, E, selén, zinok alebo omega-3 mastné kyseliny. Do jedálnička by ste mali zaradiť veľa ovocia a zeleniny.

Reklamný článok

FOTO: bigstockphoto.com