Prechod z dojčenia na prikrmovanie… s čím začať?

Please enter banners and links.

Ak chceme mať raz z nášho bábätka zdravého dospeláka, musíme sa o okrem iného starať aj o to, čo je. Totiž práve dojčenský a batoľací vek a s ním súvisiace prikrmovanie, podmieňuje správny vývin dieťaťa.

Materské mlieko až do pol roka

Pre bábätko je rozhodne najlepšie materské mlieko. Je také výživné, že postačí ako jediný pokrm až do pol roka ( 6-mesačné dojčenie odporúča aj svetová zdravotnícka organizácia WHO). Vďaka nemu je dojča chránené pred črevnými, dýchacími a močovými infekciami, zápalom stredného ucha, astmou, cukrovkou, ale aj alergiou.

Samozrejme s rastom dieťaťa sa zvyšuje aj potreba prijatej energie. Väčšina mamičiek začína prikrmovať v šiestich mesiacoch, ale nemusí to byť vždy tak. V zásade platí, že ak si dieťa vyžaduje dojčenie viac ako 10-krát v priebehu 24 hodín, alebo ak nedojčené dieťa vypije viac ako liter náhradnej dojčenskej výživy a váži viac ako 6 kilogramov, je čas na prvé príkrmy. Ďalším signálom môžu byť aj prvé zúbky. Trendy v prikrmovaní sa menia z jedného dňa na druhý.  V súčasnosti napríklad prevláda silná preferencia kuracieho mäsa – pritom obsahom prospešných látok je pre dieťa vhodné aj hovädzie, morčacie, teľacie alebo kačacie (kvôli obsahu železa). Prvý príkrm by mal byť zeleninový, často však to, čo je zdravé, dieťaťu nechutí. Najmä ak dieťa dostane ako prvé ovocie, ktoré je sladké a chutnejšie ako zelenina. Vtedy deti zeleninu odmietajú a dožadujú sa náhrady – mlieka alebo ovocia,“ hovorí MUDr. Viera Polláková. Okrem vitamínov a dôležitých látok by sme však dieťaťu mali rozhodne servírovať stravu bohatú na probiotiká, ktoré sa nachádzajú aj v materskom mlieku. „Sú dôležité pre správny vývoj imunitného systému a správne vyprázdňovanie črevného obsahu“, dodáva MUDr. Viera Polláková. V prípade, že je dieťa po hnačke alebo sa lieči antibiotikami, je ich prísun nevyhnutný. Probiotiká nemusíme deťom nevyhnutne podávať v podobe sirupov alebo tabletiek, postačí aj správna strava. Jedným z najvhodnejších príkrmov môžu byť napríklad aj ryžové alebo ovocné kaše ako aj kaše na dobrú noc a pokojný spánok : „Kaše sú veľmi dobrým pomocníkom pre deti už od 4. mesiaca. Sú obľúbeným doplnkom výživy aj dojčených detí. Pre ne sú určené nemliečne kaše. U detí, ktorým nepostačuje dojčenie, ho vhodne dopĺňajú bez toho, aby dojčené dieťa dostalo mliečnu formulu,“ vysvetľuje MUDr. Viera Polláková.

Nová technológia

Výrobca Nestlé sa pri výrobe kaší opiera o technológiou CHE, ktorá predstavuje enzymatické štiepenie obilných škrobov na jednoduchšie zložky. Kaše sa tak dajú ľahšie stráviť, no dieťa ostane sýte. Kaše Nestlé obsahujú aj priateľské probiotické baktérie Bifidus BL , ale aj imunonutrienty ako zinok, železo a vitamíny A a C. Pre staršie dojčatá sa okrem klasických kaší odporúčajú aj Mliečka s kašou. Novinkou na našom trhu je letná broskyňová, alebo lahodná vanilková príchuť. Takisto je možné spestriť jedálniček desiatami vo forme mliečnych desiat s ovocím (novinkou je Mliečna desiata s malinami), sušienky, ktoré napomáhajú rast zubov a masírujú ďasná a samozrejme Junior drinky, ktoré obsahujú až 75 % cereálií.

Napísala: Alexandra Rummerová

Foto: David Castillo