Pravidelným športovaním k lepšiemu zdraviu

Please enter banners and links.

Od malička nám bolo vštepované, že v zdravom tele je zdravý duch. Pokiaľ ste prežili detstvo pred vynálezom Facebooku a podobných žráčov času, bol pohyb niečo, z čoho sme mali radosť. Dnes je to už trochu komplikovanejšie. Ako však človek zreje, zisťuje, že hýbať sa neznamená utrpenie. Šport dodáva duši aj telu energiu. Stále vás to neprinútilo porozmýšľať nad svojím životom? Tak čítajte ďalej.

 

 

Prekonať lenivosť

Každý človek má na to, aby začal robiť nejaký šport. Výsledky sa dostavia aj bez väčšej námahy. Je to však hlavne lenivosť a pohodlnosť, ktorá nám bráni postaviť sa za svoje zdravie bojom. Vymýšľanie výhovoriek nie je ničomu prospešné. Keď dôjde na šport, nikto zrazu nemá čas, aj keď ešte pred 5 minútami sedel pred televízorom a napchával sa hranolkami. V prvom rade si musíte uvedomiť, že cvičením nepomôžete susedovi, ale sebe. Pokiaľ sa vám do športu teraz nechce, nesiľte sa. Po určitom čase si však telo začne pýtať trochu viac pohybu a vám sa cvičením uľaví. Ak máte na pohyb chuť, začína sa s ním lepšie a rýchlejšie si naň zvyknete. Prekonaním lenivosti si tak vytvoríte návyk na pohyb, ktorý budete chcieť opakovať hlavne preto, že vás to baví.

 

Za čo telo poďakuje vďaka športu?

Flexibilita

Pravidelný pohybom sa zlepší flexibilita vašich svalov. Skrátené svaly a šľachy sú totiž najlepším predpokladom častých úrazov. Pokiaľ sa budete hýbať, svaly sa spevnia a prirodzene rozhýbu, takže budete viac uvoľnení.

Kondícia

Kondičným cvičením získate väčšiu kapacitu pľúc, takže sa už viac nezadýchate po výstupe do schodov. Navyše sa stráca tuk a zlepšuje sa stav svalovej hmoty, ktorá je oporou pre vaše telo. Pre kondíciu môžete začať napríklad behať. Pokiaľ chcete beh spojiť s hrou, môžete začať s futbalom. Pre ženy to nie je typický šport, ale aspoň budete hviezdou ihriska.

Znižovanie krvného tlaku

Pravidelným športovaním sa vám upravuje aj tlak. Pokiaľ máte vrodený vysoký tlak, pohybom ho môžete trochu regulovať. Namiesto liekov si tak môžete zahrať napríklad tenis známy ako biely šport. Je to hra, pri ktorej sa poriadne zapotíte, no v konečnom dôsledku vám to ani nebude vadiť, pretože sa zabavíte. Tento šport je vhodný aj pre neskúsených, nakoľko zlepšenie hry budete pozorovať už z minúty na minútu.

Bez stresu

Koľkokrát za deň sa vám stáva, že sa rozzúrite, znervózniete, alebo vystresujete? Pokiaľ ste odpovedali viac než raz, mohli by ste o pár rokov bojovať s vážnymi problémami. Je dokázané, že stres je spolu s inými psychickými faktormi spúšťačom viac než 70% ochorení. Naozaj chcete so sebou nehať takto zametať? A pritom by stačilo nájsť si vo svojom stresovom rozvrhu polhodinku na pohyb. Zaskáčte si na švihadle, behajte, robte čokoľvek, čo z vás nervozitu a stres dostane. Uvoľnite sa a uvidíte, že po takomto vyšťavení sa vám všetky „problémy“ budú javiť ako malichernosti. Uvedomíte si, že sa s nimi vôbec nemusíte zaoberať a vrhnete sa radšej na dôležitejšiu prácu.

FOTO: freedigitalphotos.net