Pozor na vykrádačov bytov

Please enter banners and links.

V lete nemajú vrchol sezóny len cestovné agentúry, ale aj tí, ktorí sa obohacujú na úkor druhých. Čo robiť, aby ste po vytúženej dovolenke nenašli vybielený byt a nemali opletačky s poisťovňou a políciou?

Základom sú dvere

Najlepšia poistka, či už ide o byt alebo dom, sú kvalitné bezpečnostné dvere. Zároveň bezpečnostný certifikát, ktorý ponúkajú len dve firmy na Slovenskom trhu, znižuje cenu poistného domu či bytu proti vykradnutiu. Druhov bezpečnostných dverí je ale mnoho, preto si treba vybrať tie najvhodnejšie pre vás.

Určujúcim parametrom by mala byť výstuž a výplň dverí. Líšia sa svojím použitím a funkčnosťou. Výplne dverí možno rozdeliť do troch jednoduchých skupín: zvukotesná výplň dverí, ktorý zabráni prenikaniu hluku z chodby (takéto dvere sú vhodné najmä do bytoviek), protipožiarne dvere, ktorých výplne výrazne zvyšujú žiaru odolnosť dverí a izolačná výplň dverí, ktorá zabraňuje unikaniu tepla a vnikaniu chladu.

Pre bezpečie je ale viac dôležitý zamykací systém dverí a počet uzamykacích bodov, ktorými sa dvere ukotvia po zamknutí do rámu. Nenechajte sa ale zmiesť: Veľký počet uzamykacích bodov ešte neznamená aj skutočne bezpečné dvere! Dôležité sú aj kľúče. Vždy majte prehľad, koľko kópii kľúčov máte a kto ich má pri sebe.

Alarm a poistka

Svoje domy už mnohí z nás vybavili alarmovým systémom, ktorý má za úlohu pískavým zvukom upozorniť susedov na neželaných hostí a odstrašiť ich. Taktiež môže byť napojený na bezpečnostnú službu, ktorá príde situáciu preveriť. Ale mať alarm nie je len výsadou tých, ktorý vlastnia dom. Mať nepretržite chránený majetok aj počas našej neprítomnosti chce mať isto každý, preto sa vo veľkom montujú aj tzv. bytové alarmy, ktoré boli kedysi povinnosťou kancelárii a obchodíkov. Zároveň ak ste mimo domu či bytu a niekto sa vám doň snaží vniknúť, dnešné bezpečnostné systémy vám o tom pošlú sms kdekoľvek ste. Rovnako, ako pri bezpečnostných dverách, namontovaním kvalitného alarmového systému môžete znížiť cenu poistky.

Apropo poistka. Možno ju chápať ako isté zadné vrátka, ak nám dom či byt niekto vykradne. Aspoň časť peňazí na nápravu napáchaných škôd sa nám môže vrátiť. Koniec koncov, človek nikdy nevie…

Niečo málo navyše…

Keď ešte nebývali bezpečnostné alarmy ani dvere, ľudia si museli vystačiť sami. Vlastne nie tak úplne sami: veľmi rozšírenými boli (a aj stále sú) strážne psy, ktoré nemusia byť vždy len bojového plemena. Chlpatý domáci maznáčik môže dostať výcvik, aby počas našej neprítomnosti ustrážil dvor od neželaných návštevníkov. Samozrejme, menšou nevýhodou takéhoto „bezpečnostného systému“ je, že nám ho občas počas dovolenky musí prísť niekto nakŕmiť. Pes by ale mal mať výcvik, aby bol zvyknutý brať si jedlo len od určitých známych ľudí, inak ho nemilo môže vyradiť z funkcie prefíkanejší zlodej s „vylepšenou“ pochúťkou.

Najlepšie predídeme prefíkaným zlodejom ešte prefíkanejšou prevenciou voči nim. Zároveň je dobré, ak nám niekto počas neprítomnosti pravidelne vyberá poštu a v niektoré dni príde vyvetrať byt. Navodí sa tým dojem, že byt nie je prázdny a zlodeji ho snáď vynechajú od svojej návštevy.

Napísala: Lucia Zimanová

Foto: chanpipat