Poznáte aróniu?

Please enter banners and links.

Čím sú zdravé ovocie a zelenina je známe snáď každému z nás. Lenže okrem nich príroda ukrýva veľa tajomstiev, ktoré môžu pomôcť nášmu organizmu či imunite a pri tom môžu rásť pokojne aj uprostred nášho sídliska. Viete, čím je napríklad zaujímavá taká arónia?

 

Obyčajný ker

Pod pojmom arónia čiernoplodá len málokto vie, o akú rastlinu sa jedná. O čiernej jarabine by mohlo mať tušenia už viacej ľudí, lenže tento názov je len zľudovelý a nepresný. Arónia je totižto krík bežne rastúci v našich končinách. Dorastá približne do dvoch metrov a má čierne bobuľovité plody zoskupené v strapcoch podobne, ako sú zrelé plody bazy. Ak sa zamýšľate, kde ste mohli aróniu vidieť, možno vám stačí pozrieť sa von oknom – často ju totižto vysádzajú ako okrasnú drevinu na sídliskách.

Než sa dozviete o všetkých účinkoch arónie čiernoplodej, ešte by ste mali vedieť, že jej plody dozrievajú skoro na jeseň – prevažne v septembri, ale oberať ich je najlepšie po prvých mrazoch. Plody arónie obsahujú až 70% šťavy, vďaka čomu je výroba rôznych pochutín a prostriedkov z nej veľmi efektívna. Pre svoje účinky vydržia čerstvé v tme a chlade až dva mesiace. Aké sú tieto účinky a prečo sa o nej hovorí ako o vitamínovej bombe?

 

Všeliek

Plody arónie obsahujú množstvo rôznych vitamínov, ako napríklad P, C, PP, B2, B9, E,ktoré z nej robia doslova vitamínovú bombu. Čo je zaujímavejšie, je skutočnosť, že arónia má antibakteriálne a antiplesňové látky, pomocou ktorých sa plody tak rýchlo nekazia. Ak sa všetky vlastnosti a vitamíny arónie čiernej spoja dokopy, stane sa pomocným liekom na mnohé ochorenia.

Výťažky arónie sú nápomocné pri znižovaní vysokého krvného aj očného tlaku a pri starostlivosti o žili aj naďalej pokračuje: pomáha pri kŕčových žilách a priaznivo pôsobí na pružnosť ciev. Extrakt plodov z arónie má aj protizápalové účinky, pomáha pri reume a harmonizuje štítnu žľazu. Ako liečivo je vhodná aj pre deti a keďže ide o prírodné plody, nebije sa s liekmi.

 

Chutne aj zdravo

Prvý krát som sa s aróniou stretla atypicky – v darčekovej predajni. Práve tam ju nájdete so štítkom Prírodné antibiotikum v peknom bale s pozitívnym nápisom ako darček pre svojich blízkych. Išlo o víno z arónie čiernej, ktoré malo príjemnú, aj keď trochu trpkú chuť a hlavne samo o sebe pomerne veľa vitamínov.

Okrem vína sa arónia pripravuje aj ako džem, lekvár, sirup či malinovka. Taktiež sa môžete stretnúť s aróniovou šťavou a najbežnejšie si môžete kúpiť a pochutiť na jablkovo-aróniovom čaji. V nezvyčajnej podobe môžete natrafiť na chutný, aróniový kompót, plody sa však dajú jesť aj „surové“. Deti ju určite ocenia predovšetkým v koláči, alebo v podobe ovocného pohára so šľahačkou. Ide o skutočne chutný vitamín.

 

Tí najväčší pomocníci sa väčšinou skrývajú priamo nám pod nosom. Možno ste o arónii doteraz nepočuli, ale preto, čo robí pre naše zdravie aj zdravie našich blízkych si o nej isto rýchlo zistíte ešte viac. Veď najväčšou a najzdravšou lekárňou je predsa príroda.

Napísala: Lucia Zimanová

FOTO: google.com