Potraviny pre kokosových maniakov. Smotana, mlieko, olej a oveľa viac.

Please enter banners and links.

V dnešnom článku si bližšie predstavíme zázrak prírody, akým kokos bez pochýb je.

Čo to vlastne kokos je a odkiaľ pochádza? Kokos, inak nazývaný aj kokosový orech je plodom palmy kokosovej – kokosovníka. Takáto palma môže narastať do výšky až 30 metrov a vyskytuje sa v tropických oblastiach. Vďaka svojej veľkosti sa kokos radí medzi najväčšie orechy na svete a veru, snáď aj najuniverzálnejšie. Kokos sa totiž využíva v niekoľkých oblastiach. Stretnúť sa s ním môžeme v záhradníctve, textilnom a kozmetickom priemysle, stavebníctve a samozrejme potravinárstve. Práve potraviny vyprodukované z kokosa, ich blahodárne účinky na zdravie a využitie v domácnosti vám priblížim v dnešnom článku.

 

Kokos je pre zdravie mimoriadne prospešný, pretože obsahuje:

  • – vitamíny B1, B2, B3, B6, E a C,
  • – minerály ako horčík, draslík, zinok, železo,
  • – vlákninu,
  • – bielkoviny a
  • – proteíny.

 

Kokos pomáha riešiť či zmierňovať radu zdravotných problémov. Je výborný na správne fungovanie metabolizmu, dodáva energiu, potrebné minerály, vitamíny a ďalšie, pre zdravie ľudského tela mimoriadne prospešné látky.  Kokos rovnako pomáha pri tráviacich a črevných problémoch, je vhodný aj na predchádzanie či pomoc pri srdcovo-cievnych ochoreniach. Je veľmi prospešný pri problémoch s pečeňou a mimoriadne vhodný na znižovanie LDL (zlého) cholesterolu v tele. A naozaj, toto môžem potvrdiť i s vlastnej skúsenosti, nakoľko kokos hrá dlôležitú úlohu v našej rodine s vysokou generačnou predispozíciou na srdcovo-cievne ochorenia.

Výskumy dokázali aj jeho priaznivý vplyv na mozog a psychiku človeka, znižovanie stresu a nesústredenosti. Má silne antiseptické a antimykotické účinky, takže dokáže bojovať s plesňami a baktériami v našom tele.

Je naozaj univerzálny a vhodný aj pre deti, tehotné a dojčiace matky či dokonca našich domácich miláčikov. Nemôžeme tiež zabudnúť na jeho využitie v kozmetike a liečbe kožných problémov.

 

Z kokosového orecha sa vyrába rada produktov s nezameniteľnou, exotickou chuťou a vlastnosťami.

Asi najznámejšou a najdostupnejšou formou je sušený kokos. Takýto kokos predsa pozná každá gazdinka a je neodmysliteľnou súčasťou koláčov, zákuskov či krémov.  Na výrobu sušeného kokosu sa využíva kokosová dužina. Strúhaný kokos sa vyrába z kokosovej dužiny a využíva sa najmä na prípravu dezertov. Druhou formou sú kokosové prúžky alebo lupienky, ktoré sú výborné na zdobenie či ako náhrada nezdravého maškrtenia. Ako to myslím? Poznáte to, prepadne vás chuť na niečo sladké  a pred telkou nechtiac vyjete všetky sušienky, ktoré ste iba dnes priniesli z obchodu. Zvyšok večera myslíte len na to, že to asi nebolo to najlepšie, čo ste mohli pre seba a svoje zdravie urobiť. Riešenie? Vymeňte sušienky za kokosové prúžky a maškrťte zdravo a bez výčitiek. 🙂

Zn.: Odskúšané na vlastnej „koži“.

 

Druhou kokosovou potravinou je kokosová voda alebo nápoj. Kokosová voda je vlastne tá číra tekutina, ktorá sa ukrýva vo vnútri orecha. Pohár kokosovej vody vám dodá energiu, naštartuje metabolizmus a podporí imunitný systém. Pre svoju sviežu chuť je výbornou alternatívou sladených nápojov, obsahuje vitamíny a pomáha tiež v detoxikácii organizmu. Ak cvičíte alebo sa snažíte schudnúť, aj pre vás je kokosová voda správnou voľbou.

 

Pre milovníkov sladkých jedál tu mám zdravšiu variantu sladenia. Je ňou kokosový cukor. Ide o cukor z kokosových kvetov, ktorý je typický svojou hnedou farbou. Sladkosť takéhoto cukru sa dá zrovnať s klasickým, rafinovaným bielym cukrom, avšak kokosový cukor vás príjemne prekvapí svojou charakteristickou, karamelovou chuťou. Takýto cukor je nerafinovaný, bez konzervantov  a je plný vápnika, draslíka, zinku, železa či mangánu. Navyše, toto sladidlo je pre svoj nízky glykemický index (GI 35) vhodné aj pre diabetikov. Kokosový cukor plne nahradí klasický, biely cukor pri varení, pečení a dochucovaní. Garantujem vám, že ak kokosový cukor použijete do koláčika, vôbec neurobíte krok vedľa, práve naopak 🙂

A mám pre vás ešte jeden tip. Okrem kuchyne si nájde uplatnenie aj na výrobu jemného, telového pílingu. Dve polievkové lyžice roztopeného kokosového oleja zmiešajte s polievkovou lyžicou kokosového cukru a jemný, výživný, čisto prírodný píling je na svete.

 

Keď už spomínam kokosový olej, poďme si ho bližšie charakterizovať. Na trhu nájdete množstvo značiek s rozdielnou cenou a kvalitou. Pri kúpe vyberajte olej, ktorý nie je parfumovaný, bielený, či tepelne spracovaný. Práve za studena lisovaný panenský olej si zanecháva svoje typické chuťové črty a pozitívne účinky na ľudský organizmus. Je vhodný na využitie v studenej kuchyni, na pečenie, varenie a dokonca vyprážanie. Možno sa vám stalo, že v obchode ste našli kokosový olej ako tuhú bielu pastu, no kým ste prisli domov bol tekutý? Neľakajte sa, zmena konzistencie je pre tento olej prirodzená a závisí od teploty, v ktorej sa skladuje. Na tekutý sa mení približne pri teplote 26°C, pričom opätovné tuhnutie nijako nemení kvalitu a množstvo obsiahnutých živín. Kokosový olej navyše nie je náročný na skladovanie a nevyžaduje uchovanie v chladničke.

 

Kokosový olej má neuveriteľne široké využitie. Je vhodný na:

  • – podporu imunity a trávenia,
  • – dodanie potrebnej energie,
  • – chudnutie a potlačenie hladu,
  • – liečbu kožných ochorení a hojenie rán,
  • – predchádzanie srdcovo-cievnym ochoreniam,
  • – zníženie cholesterolu,
  • – redukciu vrások,
  • – prevenciu strií počas tehotenstva,
  • – konzumáciu počas tehotenstva a dojčenia s cieľom dodať potrebné tuky dieťatku,
  • – namiesto zubnej pasty, upokojuje sklovinu a má bieliaci účinok,
  • – lieči afty v ústach,
  • – na výživu vlasov,
  • – odličovanie,
  • – opaľovanie a starostlivosť o pokožku po opaľovaní,
  • – liečbu bakteriálnych infekcií a mykóz,
  • – pôsobí antibaktekteriálne a mnoho ďalších benefitov.

TIP: Ak chcete prinavrátiť lesk drevenému nábytku alebo podlahe, pridajte pár kvapiek na hubku či handričku a drevo preleštite.

 

Neznalý spotrebiteľ si môže kokosový olej na trhu zameniť s kokosovým maslom. Od oleja sa však maslo líši najmä obsahom vlákniny, nakoľko sa vyrába mletím dužiny zatiaľ čo olej sa vyrába jej lisovaním. Kokosové maslo môžete využiť na chutné raw koláče, smoothies alebo ako náhradu klasického masla na obľúbené pečivo.

 

Chcete vo svojom jedálničku obmedziť kravské mlieko ale milujete palacinky so šľahačkou? Potom vyskúšajte kokosové mlieko. Kokosové mlieko je charakteristické plnou chuťou, vysokým obsahom živín a nasýtených mastných kyselín. Takéto mlieko sa vyrába mixovaním kokosovej vody s kokosovou dužinou. Rovnako ako pri predošlých produktoch, aj v tomto prípade je potrebné sledovať zloženie. Vyberajte kvalitné, plnotučné mlieka bez nezmyselných prídavkov v podobe cukru a konzervantov. Kokosové mlieko sa využíva na prípravu jedál ázijskej kuchyne, na zjemnenie výrazných korenistých jedál, či na prípravu krémov, zmrzlín a áno, aj spomínanej šľahačky.

 

Podobnou potravinou je kokosová smotana, inak označovaná aj ako kokosový krém. Ide o smotanu, ktorá dodá jedlám krémovú, intenzívnu, exotickú chuť. Kokosová smotana je pritom 100% rastlinného pôvodu a teda je vhodná aj pre nás, ktorí máme problém s trávením kravského mlieka. Vyskúšajte ju pri varení omáčok, príprave krémov či kokteilov (aj alkoholických). Napríklad, v lete skúste očariť svojich priateľov lahodnou piňacoladou z pravej kokosovej smotany.

 

A čo taká kokosová múka? Poznáte ju? Vyrába sa dôkladným mletím kokosovej dužiny na jemnú múku. Ide o bezlepkovú variantu múky s nízkym glykemickým indexom. Je výborná na pečenie a oproti strúhanému kokosu má neutrálnejšiu chuť. Keďže sa pri výrobe odstaňujú tuky a voda, kokosová múka si vyžaduje v receptoch viac mlieka a vajec. Z tohto dôvodu odporúčam primiešať kokosovú múku z počiatku v menšom pomere k iným druhom múk, kým si na jej vlastnosti zvyknete.

 

U nás v domácnosti je kokos v rôznych formách na dennom poriadku. Tak napríklad, vyskúšajte tento rýchly a jednoduchý kokosový koláčik.

 

Budete naň potrebovať:

1 a ½ hrnčeka pohánkovej múky

½ hrnčeka strúhaného kokosu

4 PL kokosového cukru alebo medu

1 PL kvalitného kakaa

½ hrnčeka kokosového oleja

1 hrnček kokosového nápoja (môžete nahradiť sójovým, mandľovým..)

1 ks prášok do pečiva

1 ks banán

1 ks vajce

(pre vegánov alebo tých, ktorí obmedzujú vajcia v strave odporúčam nahradiť vajce zmixovaním 1PL ľanových semienok + 3-4 PL vody)

Postup je jednoduchý. Pomixujte spolu vajce, banán a cukor, pridajte kokosový nápoj, roztopený kokosový olej a krátko pomixujte. V druhej miske zmiešajte všetky suché ingrediencie a postupne ich primiešajte. Vznikne stredne husté cesto, ktoré je po upečení vláčne a voňavé. 🙂 Pečieme na 180°C cca 20 minút, resp. podľa vašej rúry.

 

Kokosový orech a potraviny z neho nám prinášajú skutočne široké využitie a benefity pre zdravie.

 

Verím, že ste sa z dnešného článku dozvedeli niečo nové a niektoré tipy vyskúšate aj vo svojej kuchyni, či domácnosti 🙂

A ozaj, naši milí kokosoví maniaci, nezabudnite nám dať spätnú väzbu, ako to dopadlo a čo kokosové je pre vás to naj! 🙂

Reklamný článok

Napísala: Dominika Slivková

https://www.babickinazahrada.sk/