Please enter banners and links.
Nikto nespochybňuje kvalitu kravského mlieka, ale vysoký obsah „pravých“ látok môže vyvolať alergiu. Tá trápi v poslednom čase nielen dospelých, ale aj deti. Štatistiky ukazujú, že 6 až 8 % detí má do tretieho roku života alergiu na bielkovinu kravského mlieka (skr. ABKM).
Začiatky precitlivenosti
Vznik alergie je možný prakticky už od narodenia bábätka pretože mlieko je pre dojčatá častou stravou, a do 4 – 6 mesiaca by malo byť zároveň aj jedinou. U nedojčených detí sú spúšťačom bielkoviny obsiahnuté v nehydrolyzovaných dojčenských mliekach, ktoré sú vyrábané na báze kravského mlieka. Dojčené deti dostávajú tieto bielkoviny zo stravy matky.
Táto precitlivenosť sa prejaví najmä vtedy, ak sa do stravy predčasne zavedie mlieko s neupravenou bielkovinou. Imunitný systém totiž ešte nie je dosť zrelý na to, aby mohol správne reagovať.
Základné alergické prejavy
Každá alergia sa nejako prejaví, a príznaky tejto môžeme rozdeliť do štyroch základných skupín:
– respiračné: dieťa má problémy s dýchaním, prejavuje sa dýchavičnosť,
– tráviace: hnačky, zvracanie a krv v stolici,
– kožné: bábätko má začervenanú pokožku, objavili sa opuchy úst, vyrážky alebo ekzém,
– iné prejavy: nepokoj, poruchy spánku.
Diagnostika ABKM
Diagnostika je pomerne jednoduchá a spočíva v tzv. eliminačnom teste. Zo stravy matky je na istý čas vylúčené kravské mlieko (pri dojčených deťoch), alebo sa bežné mlieko ktoré ste doteraz podávali dieťaťu nahradí iným druhom (pri deťoch nedojčených). Ťažkosti pri takomto postupe ustúpia zvyčajne do troch dní (pri ľahších ako napr. hnačky), výnimočne do niekoľkých týždňoch (ekzém, sčervenanie pokožky a i.).
Existuje však aj druhá možnosť na zistenie tejto alergie s názvom expozičný test – dieťaťu sa pod dohľadom pediatra podáva stále zvyšujúca sa dávka mlieka. Sledujú sa tak reakcie dieťaťa a prípadné alergické symptómy.
Vhodná strava pre vaše bábätko
Ak sa alergia zistí nezostáva nič iné, než pôvodcu problémov zo stravy vylúčiť. Deti sa rozdelia na dojčené a nedojčené, a podľa toho sa zaužíva vhodná strava ktorá nebude spôsobovať ťažkosti.
Dojčiace matky musia zostať na prísnej bezmiečnej diéte. Rovnako by nemali konzumovať ani ďalšie potenciálne alergény (orechy, vajíčka a pod.). Nedojčeným deťom sa podávajú hypoantigénne mlieka, tzv. HA mlieka. Tieto sú špeciálne tým, že majú bielkovinovú časť čiastočne naštiepenú. Tým sa výrazne znižuje riziko vzniku nežiadúcich alergických reakcii. Nemajte obavy, horkastá chuť tohto mlieka je v absolútnom poriadku.
Nezúfajte, mliečko si ešte bude môcť vypiť
Ak sa už alergia prejavila, pri dodržiavaní diétnych opatrení (žiadne mliečne výrobky len špeciálne mlieka s extenzívne hydrolyzovanou bielkovinou) alergia na bielkovinu kravského mlieka vymizne takmer u 2/3 detí medzi tretím a piatym rokom života. Vhodný čas na opätovné zavedenie mlieka vám odporučí detský lekár.
Napísala: Zuzana Šusterová
Foto: photostock