Populárny zázvor

Please enter banners and links.

Čoraz viac sa v poslednom čase hovorí o ďumbieri, alebo ak chcete o zázvore. Často je súčasťou karí korenia, ale do jedál sa zvykne strúhať aj zvlášť. Pre viaceré kultúry sa zázvor stal neoddeliteľnou súčasťou dochucovania, no používa sa aj liečebne najmä pri dlhodobých chorobách. Nájdete ho i v nápojoch.

Štipka minulosti

Ďumbier poznáme približne tritisíc rokov. Pestovať sa začal pravdepodobne na juhu Ázie, neskôr pricestoval do Indie a vďaka arabským obchodníkom ho máme dnes v Európe aj my. Jeho najväčším pestovateľom je Afrika a severná časť Austrálie, no voľne ho môžete nájsť rásť napríklad v tropických pralesoch Ázie.

Ten najkvalitnejší, najlahodnejší a najdrahší zázvor pochádza z Jamajky.

Kam s ním?

Dalo by sa tvrdiť, že zázvor je prakticky univerzálnym dochucovadlom nakoľko sa hodí do slaných a sladkých jedál. Spoľahlivo dochutí kompóty, zákusky, omáčky, šaláty alebo pudingy. Niekedy sa dobre kombinuje so škoricou alebo paprikou. Ak milujete experimenty a nové výzvy pri varení, nezabúdajte práve na zázvor – dodá novú chuť starým receptom.

Ďumbier je priam dokonalý k rybám pretože ich nielen dochucuje, ale tiež neutralizuje typický rybací zápach.

Ak máte po ruke čerstvý ďumbier využite to! Práve v takejto forme má ostrú ale zároveň sladkú chuť, mierne kyslastú ako citrón. Sušený zas zvykne byť štipľavejší. Kondenzovaný sa tiež hodí k mnohým jedlám ale treba myslieť na to, že už nemá svoju charakteristickú vôňu (alebo aspoň nie tak výraznú).

 Zázvor nám dokáže pomôcť

Ďumbier vieme využiť nielen pri príprave jedál, ale ako sme spomenuli v úvode aj pri rôznych dlhodobejších ochoreniach. Napríklad pri artritíde alebo ochoreniach kĺbov by ste mali užívať 50 gramov čerstvého nastrúhaného zázvoru denne. 4 gramy zázvoru denne (opäť čerstvo nastrúhaného) vyriešia problémy s trávením. Ak máte nevoľnosti z cestovania dajte si každé štyri hodiny 2 gramy až dokým problémy nepominú.

Zázvor tiež pomáha predchádzať kôrnateniu tepien lebo zabraňuje zhlukovaniu krvných doštičiek. Je nápomocný pri črevnej viróze, znižuje cholesterol, posilňuje imunitu spolu s metabolizmom a poradí si s baktériami v našom tele. Aby toho nebolo málo zmierňuje nevoľnosti pri gravidite, zaháňa ospalosť aj bolesti hlavy. Málokto vie, že výťažok zo zázvoru spomaľuje vznik nádorových ochorení.

Zuzana Šusterová

Foto: sxc.hu