Popôrodná depresia

Please enter banners and links.

Všetko malo byť tak krásne ako ste to videli na obálkach časopisov pre mamičky – vysmiata novopečená matka so svojím rovnako vysmiatym čistučkým bábätkom. Celá rodina je šťastná, matka všetko automaticky zvláda a manžel je priam nadšený. Je však naivné myslieť si, že realita môže byť takto idylická.

Smútok a silné depresie po pôrode pozná takmer každá žena. Viac ako 80 % mamičiek totiž priznáva depresie, plač, podráždenosť, úzkosť, ľútostivosť a nevysvetliteľnú beznádej. Odrazu prichádza na um spontánna chuť vrátiť čas späť a žiadne dieťa nemať, aby bolo všetko ako predtým. Tieto stavy sa dostavujú spravidla medzi druhým až siedmym dňom po pôrode a trvajú rôzne dlho, no mali by ustúpiť do mesiaca. Ak problémy pretrvávajú je nutné vyhľadať odbornú pomoc.

 

Príčin je viacero

Psychológovia a psychiatri sa dodnes nedohodli na presnej príčine ktorá vyvoláva u žien popôrodnú depresiu. Na vine bude zrejme viacero príčin a jednými z nich sú hormóny, manželská disharmónia a tzv. traumatizácia pôrodom.

Hladina hormónov je v tomto období raz vysoká a inokedy zas nízka. K tomuto kolísaniu sa pridáva nedostatok spánku, maximálna vyčerpanosť a úzkosť z novej zodpovednosti v živote. Žena je aj napriek snahe partnera na väčšinu povinností sama, a preto divu, že prepadne depresii a pochmúrnym myšlienkam.

Druhou príčinou je manželská disharmónia. Všetko bolo pred pôrodom zabehnuté, mali ste svoje zvyky, spoločné večere, kvalitný sex plný vášne a dlhé rozhovory o spoločnom živote. Odrazu však prišlo dieťa a váš život sa úplne obrátil naruby – nemáte čas, nestíhate ani ísť na záchod a na nič nemáte chuť. Aj keď si váš partner nežnosti nepýta je jasné, že po nich túži. Vy sa však na to necítite, váš čas sa točí len okolo dieťaťa a na iné veci ani nepomyslíte. Všetky tieto zmeny a nátlak vyústia do depresie a úzkosti.

Odborníci špecializujúci sa na toto popôrodné blues hovoria aj o traumatickom šoku z pôrodu. Nielen samotný pôrod, ale všetky záležitosti okolo neho sú tak ohromne veľké, že si ich žena nestačí ani poriadne uvedomiť. Mnohé matky aj napriek fyzickej vyčerpanosti nespia ale znova a znova vidia svoj pôrod, premýšľajú o ňom a snažia sa chápať príchod novej bytosti na svet. Nie je vôbec prekvapivé, že nová matka reaguje psychickým otrasom. Bolo by veľmi naivné myslieť si, že zmeny len tak ľahko zvládne iba preto, že je žena a má to mať nejako v sebe naprogramované.

 

Ako zvládnuť popôrodnú depresiu?

Myslite v prvom rade na to, že toto obdobie postupom času odznie takže sa snažte vidieť svetlo na konci tmavého tunela. Rátajte s tým, že budete unavená, a preto si nakúpte veci dopredu, zaobstarajte si viac mrazených jedál a vybavte všetky účty dopredu. Ak máte partnera nezabúdajte, že ste na výchovu od prvého momentu dvaja; snažte sa prenechať aj jemu značnú časť povinností a vy si medzitým doprajte oddych. Ak ste slobodná mamička zavolajte svojej matke alebo dobrej kamarátke a poproste o pomoc.

Nedržte v sebe negatívne emócie, snažte sa dať ich von. Ideálne je poplakať si, vyrozprávať sa, vykričať sa alebo si inak uľaviť. Myslite aj na seba a sľúbte si, že si doprajete prechádzku o samote, dobrý kúpeľ, dlhý nákup iba pre seba vo veľkom nákupnom centre, romantický film alebo zájdete ku kozmetičke či kaderníčke. Neopúšťajte sa!

 

Na záver jedna dobrá rada: nesnažte sa byť dokonalou matkou. Každý robí chyby, a preto sa nemáte za čo hanbiť. No a čo, že neviete svoje dieťa poriadne dojčiť? Iné matky si nevedia dať rady pri kúpeli dieťaťa vo vaničke alebo neodhadnú správnu teplotu čaju a dieťa si obarí ústa. Žiadna matka nedostala k svojmu dieťaťu návod na obsluhu, takže robiť omyly je úplne prirodzené!

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net