Ponižovanie nemá a nesmie mať vo vzťahu miesto!

Please enter banners and links.

Priateľ ju pozval na firemný večierok. Ona sa potešila, obliekla sa do luxusných šiat a účes mala ako bohyňa. Veľké oči podčiarkoval dokonalý mejkap a ona sa pri pohľade do zrkadla cítila naozaj hrdo. Ale sklamala sa veľmi rýchlo po tom, ako ju nevkusne zhodil pred kolegami – vraj jej diéta nepomohla a boky sú stále rovnako široké, humor bol v jej podaní suchý a pery priveľmi výrazné, ba až vulgárne. Veru, ženy ktoré boli ponižované (a keby len takto) by vám vedeli rozprávať veľmi dlho čo to znamená…

Kedy je to ešte vtipné uťahovanie si, a kedy to už zachádza do dôstojnosti toho druhého? Za ponižovanie sa podľa psychológov považuje aj hlúpi vtip ktorý sa môže dotknúť druhej osoby. Zahŕňa v podstate všetko to, čo znižuje ľudskú dôstojnosť a nezáleží na tom či ide o slová a vtipy, ale patria sem aj narážky na naše schopnosti.

Často sa za tendenciou ponižovať toho druhého skrýva potreba povýšiť samého seba, mať nad druhým moc a ovládať ho. Dalo by sa povedať, že sa agresor necíti dobre vo svojej koži, a preto chce aby sa okolie cítilo ešte horšie. Chce si dokázať, že na to má a snaží sa šikovne dostať svoju obeť do úzkych. Ponižovanie je mnohokrát oveľa nebezpečnejšie ako otvorená slovná agresia pri ktorej sa názory vymieňajú ostro, bez servítky. Ženy si to často uvedomia až vtedy, keď je ich sebavedomie natoľko nízke, že už pochybujú o každom svojom čine.

Ako teda reagovať? Čo robiť na verejnosti a čo doma? Prvým a hlavným krokom je poznať svoje sebavedomie pretože najjednoduchším terčom sú ľudia, ktorí si neveria a je to na nich aj vidieť. V spoločnosti známych odpovedajte na nevkusnú poznámku vtipne bez ukázania, že sa vás to dotklo. No doma sa ho spýtajte ako to myslel, a ak sa neospravedlní sám žiadajte si to. Musí vedieť, že to čo povedal bolo zlé. Ak jeho kamaráti na nevkusnú poznámku zareagovali v štýle „toto ti robí stále?“, alebo „je to u neho bežné?“ vedzte, že sa správa inak k priateľom a inak k vám.

Vraví sa, že mlčanie je zlato. To však v žiadnom prípade nepomôže pri ponižovaní. Pokiaľ sa k urážkam nepostavíte razantne, môže sa to skončiť aj pri domácom násilí. Bez zveličovania.

Začnite len tak premýšľať nad sebou a uvedomovať si čo robíte dobre, čo si na sebe vážite a čo ste už dokázala. Pristupujte k sebe pozitívne, majte sa rada a nenechajte sa udupať človekom ktorý sám väčšinou nemá žiadne sebavedomie.