Pomoc! Vyberám si kompaktný fotoaparát

Please enter banners and links.

Kompaktné fotoaparáty nikdy nezostarnú a aj v dobe moderných mobilov, keď sa fotografom môže stať každý, sa práve tento typ fotoaparátu teší obrovskej obľube. Je určený pre nenáročných fotografov, ktorí chcú zachytiť neopakovateľné momenty. Ako si vybrať svoj ideálny vreckový fotoaparát?

 

Kompaktné fotoaparáty patria medzi najmenšie a cenovo najdostupnejšie digitálne fotoaparáty. Na trhu nájdete množstvo druhov s najrôznejšími funkciami. Podľa čoho vyberať a pre koho sú určené?

 

Príležitostné fotenie

Pri fotoaparátoch platí priamoúmerne rovnica – čím viac investujete, tým viac dostanete. Dôležité je určiť si, aký máte so svojím fotoaparátom zámer. Chcete mať vždy po ruke fotoaparát, ktorý nafotí dôležité momenty? Prijali by ste, keby bola súčasťou fotoaparátu aj kamera na natáčanie rodinných videí? Alebo sa túžite do tajov fotografovania ponoriť hlbšie a venovať sa fotografii profesionálnejšie? Na príležitostné fotenie skvele poslúži vreckový kompakt, ktorého súčasťou je aj kamera. Jeho výhodou je ľahkosť a jednoduché používanie bez zbytočných funkcií, takže fotoaparát jednoducho zapnete – a fotíte. Nemusíte nastavovať čas, clonu, všetko je plne automatizované a pripravené na fotenie. Ich nevýhodou je o niečo nižšia kvalita fotografií. Ak sa preto fotografovaniu plánujete venovať profesionálne, pripravte sa na vyššiu investíciu.

 

Ako sa vyznať v parametroch?

Megapixle, zoom, sveteľnosť, senzor, ohnisková vzdialenosť.. Na čo sa zamerať pri výbere fotoaparátu? Ak si nie ste istí, poraďte sa so skúseným odborníkom v predajni, ktorý vás rád usmerní tým správnym smerom a poradí vám, ktorý fotoaparát je pre vás najvhodnejší. Vyskúšajte si v predajni odfotiť pár snímok – len tak zistíte, či ste s kvalitou fotografií naozaj spokojní.

 

Nahradil kompatný fotoaparát mobil?

Fotenie nikdy nebolo jednoduchšie ako dnes. S kvalitným mobilným telefónom je možné vyčarovať naozaj úžasné fotografie. Mnohí sa preto domnievajú, že fotoaparátom už definitívne odzvonilo. Kvalitný kompaktný fotoaparát však môže svojou kvalitou konkurovať amatérskej zrkadlovke z nižšej triedy. Navyše, fotografie odfotené mobilom nikdy nebudú také ostré ako fotografie z kvalitného fotoaparátu.

 

Ideálny darček

Hľadáte hodnotný darček pre rodičov či mladšieho súrodenca v dostupnej cene? Kompaktný fotoaparát je skvelý darček. Ktovie – možno tým obdarovanému otvoríte nové obzory a prebudíte v ňom vášnivého fotografa.

 

Výhody kompaktných fotoaparátov

  • – Praktické rozmery
  • – Jednoduchá manipulácia vďaka plne automatizovanému systému
  • – Dostupná cena

 

Nevýhody

  • – Nižšia kvalita fotografií
  • – Absencia manuálneho režimu