Pohodové rána bez stresu

Please enter banners and links.

ID-100361294Stres máme obvykle počas dňa, no niektorí zažívajú stres dokonca aj pred spaním keď sa tiaž celého dňa doslova zvalí na našu psychiku. Netreba si preto pridávať stres ešte aj ráno, keď sa zobúdzame do nového dňa. Skúste mať príjemnejšie rána, ktoré budete prežívať pokojnejšie a s čo možno najmenším stresom. Tu je jednoduchý návod.

 

Ráno začína budíkom

V prvom rade nemajte budík hneď pri sebe, lebo aj keď nestihnete poriadne odlepiť oči, už dokážete zvonenie vypnúť. Zbytočne si takto predlžujete fázu vstávania; budík si položte ďalej nech vás to donúti vstať. Zabezpečíte si tam vstávanie presne na čas, ktorý ste si nastavili – žiadne meškanie pretože ste vstali neskôr.

Ak sa budíte smartfónom, využívajte aplikácie ponúkajúce moderné budenie, tzv. gentle alarm (alebo tiež prealarm). Takýto budík vás bude budiť postupne, napríklad spevom vtákov alebo šumom potoka – najprv jemne, s postupným pridávaním hlasitosti. Cieľom je prebúdzať vás postupne, bez šoku. Samozrejmosťou je klasické budenie v prípade, že by ste občas nevedeli takto vstať.

 

Vlastný systém

ID-100113455

Ideálne je mať vlastný systém, akési zabehnuté poradie činností, ktoré robíte ráno opakovane. Vypestujte si napríklad zvyk, že hneď po prebudení idete do sprchy, potom si dáte raňajky, umyjete si zuby a na záver sa vychystáte. V takomto poradí by malo prebiehať každé ráno nech máte vytvorenú rutinu, vďaka ktorej sa vám nestane, že si zabudnete umyť zuby a zistíte to až v autobuse, keď je neskoro.

 

Vždy rovnaké miesto

Kľúče od auta, peňaženka, kľúče od bytu, gumička do vlasov, diár – jednoducho všetko, čo potrebujete mať vo svojej kabelke vždy so sebou, musí mať vlastné miesto. Inak budete stále niečo hľadať a zbytočne sa rozčuľovať. Môžete mať v predsieni napríklad misku, do ktorej kľúče len tak pohodlne hodíte, alebo napísaný papierik ktorý vám pripomenie všetko dôležité skôr než z domu odídete.

 

Levanduľové mydlo

Na záver ešte jedna malá rada: používajte levanduľové mydlo, ktoré má na našu psychiku priaznivé účinky a vie navodiť dobrú náladu.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net