Podprsenky sú omnoho staršie!

Please enter banners and links.

Doposiaľ sme si mysleli, že podprsenky ktoré nosíme sú pomerne novým kusom oblečenia starým len niečo cez sto rokov. Posledné archeologické nálezy sú však šokujúce – v skutočnosti majú viac ako 600 rokov!

 

Prelomový objav

         Archeológovia z Rakúska oznámili nález podprseniek starých viac ako 600 rokov. Boli síce objavené už v roku 2008, no doteraz o nich vedela iba hŕstka odborníkov nakoľko bolo nutné podrobne preskúmať látku a určiť jej vek. Každý si totiž myslel, že dnešné podprsenky nosili ženy len asi posledných dvesto rokov. Opak je však pravdou.

Vo východnom Tirolsku boli hlboko pod zemou zachované štyri ľanové podprsenky z obdobia stredoveku. Pri dvoch analýza potvrdila, že pochádzajú z 15. storočia čo prekvapilo aj samotných odborníkov na dejiny obliekania. Tí predpokladali, že podprsenky iba vystriedali korzety. Táto predstava je však, ako sa ukázalo, mylná. Dva exempláre zachované vo fragmentoch vyzerajú ako kombinácia podprsenky a krátkej košele pričom sa košíky končia presne pod prsiami. Zvyšné dva sa ešte viac podobajú dnešnej podprsenke pretože sú tvarom temer totožné s tými našimi.

 

Písomné zmienky o podprsenkách

         Do tohto revolučného objavu neboli nájdené žiadne priame dôkazy o používaní podprseniek. Stredoveké písomné pramene spomínajú iba akési „vrecká na prsia“, iné zdroje zas opisujú tzv. „pentle“ – zaviazanú látku okolo pŕs ktorá mala upevniť veľké prsia k telu.

 

Pánska bielizeň

         Našla sa i pánska spodná bielizeň, konkrétne jeden kus zachovaných ľanových spodkov. Ako teda môžeme vidieť nezaostávali ani páni, a dokonca si dopriali príjemné materiály pohodlné na každodenné nosenie.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net