Podlaha v kuchyni – vyberte správny materiál

Please enter banners and links.

ID-100292500Azda netreba pripomínať, že podlaha v kuchyni je najviac namáhaná, pretože treba počítať aj s občasnými pádmi riadu i s rozliatou horúcou polievkou. Bude teda lepšia vinylová podlaha, keramická dlažba, laminát alebo sa radšej rozhodnúť pre trendy marmoleum?

 

Vinylová podlaha

Vinylová podlaha sa vyznačuje hlavne elastickým povrchom vďaka ktorému je dobre odolná a jej používanie je „tiché“ bez vŕzgania alebo iného šramotu. Povrchová vrstva sa neodliepa a navyše vinyl je na pocit teplý, takže môžete chodiť naboso bez pocitu chladu. Keďže je vinylová podlaha ešte aj nenáročná na údržbu, stáva sa v kuchyniach hitom. Nielen pre svoje vlastnosti, ale aj kvôli viacerým sfarbeniam (v súčasnosti vinyl verne imituje betón, kameň alebo aj travertín) je vinylová podlaha skvelým riešením.

 

Keramická dlažba

ID-100154641

Hneď po vinyle ľudia siahajú po kuchynskej klasike – keramickej dlažbe. Takáto dlažba je odolná voči vode alebo niektorým chemikáliám, no treba zvoliť správny stupeň oteruvzdornosti. Poznáme päť stupňov pričom 1 je najmenej odolná dlažba. Pri výbere myslite na to, že do kuchyne potrebujete dlažbu s označením stupňa aspoň 3, menej sa neoplatí. Dizajn je v prípade keramických dlažieb bohatý, od pestrej modernosti až po vintage štýl.

 

Laminát

Do kuchýň sa hodí aj laminát, ale mal by byť kvalitný s dobrou odolnosťou (odolnosť sa určuje triedami). Vysokoodolný laminát zvládne i škrabance a nie je náročný na údržbu, takže sa vlastnosťami trošku podobá na vinyl. V porovnaní s inými typmi podláh ponúka jednu sympatickú výhodu – je stálofarebný. Ak sa teda použije naozaj kvalitný laminát, bude okrasou kuchyne. Nevybledne ani pri priamom dopade slnečných lúčov. Motív laminátu závisí od kuchyne, avšak najmodernejší je motív kože alebo dreva. Laminát si vie udržať svoju teplotu, takže nikdy nie je studený. Na rozdiel od vinylovej podlahy sa zdá byť o čosi studenší na pocit, ale v zásade nikdy nie je tak studený ako napríklad keramická dlažba.

Nevýhodou laminátových podláh je, že keď sa poškodí, treba podlahu rozobrať. Najnovšie a kvalitnejšie laminátové podlahy už ale majú špeciálnu povrchovú úpravu navyše; aj to je dôvod siahnuť radšej po drahšom, oveľa kvalitnejšom lamináte.

 

Marmoleum

Marmoleum je typ linolea. Podlaha z tohto materiálu je veľmi dobre odolná voči škvrnám, má izolačné vlastnosti a umožní vám kombinovať viaceré farby vrátane vytvárania mozaík. Vďaka tomu môžete napríklad aj v kuchyni vytvoriť dlažbu s vlastnou mozaikou farieb presne podľa svojho vkusu. Keďže je marmoleum antistatickým materiálom, nebude priťahovať prach, čo zaiste ocenia astmatici a alergici. Marmoleum je super aj pre tých, ktorí si potrpia v domácnosti na prírodné materiály, lebo sa vyrába z jutovej textílie nahusto tkanej, živice, ľanového oleja, vápenca a drevitej múčky.

Mnohým ale vadí pri marmoleu jedna nevýhoda, ktorá práve pri kuchyni môže dosť zavážiť výber. Pri páde ostrých alebo ťažkých predmetov sa môže nenávratne poškodiť.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net