Plastové okná – spoľahlivé a jednoduché na údržbu

Please enter banners and links.

Plastové okná sú nielen modernou, ale hlavne ekonomicky výhodnou záležitosťou. Tepelnoizolačné vlastnosti, výborná ochrana pred vonkajšími vplyvmi zaručujú plastovým oknám mimoriadnu obľúbenosť. Tá je ešte navyše znásobená ich odolnosťou, tým i dlhou životnosťou, jednoduchou údržbou a servisom.

 

Kvalitu zaručuje výroba

Drvivá väčšina kvalitných plastových okien sa vyrába na najmodernejších, presne nastaviteľných strojoch tak, aby všetky jednotlivé súčasti v konečnom dôsledku do seba presne zapadali a fungovali ako kvalitne namazaný stroj. Keď navyše výrobca používa profily rámov z najkvalitnejších materiálov, plastové okná vám vydržia skutočne celé roky. Avšak i o takýto odolný výrobok sa treba postarať a dopriať mu raz za čas celkovú údržbu.

 

Sklá, okná, tesnenie, kovanie

Upratovanie zvyčajne nepatrí medzi najobľúbenejšie činnosti človeka. Pri plastovom okne si servis vyžaduje prakticky každá časť okna. Môže nás však tešiť fakt, že to nie je žiadna namáhavá a komplikovaná záležitosť. Umývanie skiel patrí medzi automatické činnosti, ktoré zvládne bez problémov úplne každý, a na sklá existuje nespočetné množstvo prípravkov, ktoré si môže vybrať každý podľa svojich vlastných preferencií. Čo sa týka rámu, tam je to zložitejšie, nie však oveľa.

 

Na starostlivosť a servis myslite hneď po osadení

Bezprostredne po montáži plastového okna je dôležité očistiť ho od cementovej malty, ktorou budú okná určite znečistené. Vyvarujte sa ostrých predmetov, ako sú nože, špachtle a drôtenky, ktoré by mohli rám poškriabať a zničiť. Použite iba vlažnú vodu a čistiaci tekutý prostriedok, ktorý bežne používate v domácnosti napríklad i na umývanie riadu. Kovanie a odtokové otvory očistite od prachu a väčších, hrubších nečistôt, piesku, malty a pod. Mohli by brániť plynulému chodu a postupne okno znehodnotiť.

 

Rámy sa osádzajú s ochrannými fóliami, tieto fólie je nutné odstrániť do mesiaca po montáži. Ak tak neurobíte, s ich neskorším odstraňovaním budete mať veľký problém. Z okien, na ktoré svieti dlhodobo slnko, sa vám to už po niekoľkých mesiacoch ani nemusí podariť.

 

Počas roka

Nežijeme v sterilnom prostredí, a tak počas celého roka na okná dopadajú rôzne čiastočky prachu, peľov a ďalších znečisťujúcich látok. Tieto treba pravidelne odstraňovať a opäť iba použitím neagresívnych látok, aby ste okná nezničili. Ak ich aj máte z nejakého dôvodu poškriabané, nie je dobré zatierať ich obyčajnou farbou. Na drobné opravy použite lakovú tyčinku príslušnej farby. Premaľovávať rámy úplne inou farbou sa neodporúča vôbec. Okrem skiel a rámov treba občas premazať kovanie, aby sa nezadrhávalo a nezatuhlo. Tesnenie v ráme pretrite silikónovým olejom a skontrolujte jeho pružnosť a funkciu. Ak je poškodené, vymeňte ho. Tak ako po osadení, i počas roka treba vyčistiť otvory na odvádzanie vody.

 

Len týchto niekoľko drobných servisných úkonov vám zaručí to, že vaše okná vám budú slúžiť presne na také účely, na aké sú určené. Navyše spoľahlivo a skutočne dlhé roky.