Plač – reč bábätka

Please enter banners and links.

plač dietaťa

Nie je žiadnou novinkou, že plač je najdôležitejší komunikačný prostriedok dieťaťa. Niekedy je výrazný, inokedy jemný a tichší. V každom prípade – dieťa ním oznamuje svoje potreby keďže ich nevie povedať zrozumiteľnejšie prostredníctvom slov. Dávnejšie štúdie dokonca ukázali, že dieťa z rôznych krajín plače inak. Nuž, materinský jazyk chytá bábätko pravdepodobne už v brušku. Nie nadarmo sa vraví, že dieťatku sa treba prihovárať už od prvej chvíle.

Čo však konkrétny tón plaču znamená nie je jasné mnohým mamičkám a to nielen tým, ktoré majú bábo prvýkrát. Časom sa to naučíte, no pre začiatok si treba pomôcť malým výkladovým slovníkom.

Ak vaše bábätko plače hlasno a silno niečo ho bolí, napríklad bruško. Ak je plač krátky v nízkom tóne tak je ratolesť hladná a pýta si „papu“. Na zábavu a hru vás volá tichším, mierne nariekavým plačom.

Únavu vám povie mrnčaním a plynatosť zas hlasným podráždeným plačom ktorý bude vytrvalý aby ste si svoje malé všimli. Mrnčanie spolu s poplakávaním oznamuje nespokojnosť. Možno sa vášmu potomkovi nepozdáva zavesená hračka nad postieľkou.

Na záver existuje ešte jeden zaujímavý druh nariekania. Plače vaše bábätko len tak na konci dňa a jeho plaču nezodpovedá žiaden vyššie spomenutý popis? Nuž, hovorí vám, že si chce len tak poplakať.

Večerné plakanie ktoré trvá až 2 či 3 hodiny signalizuje detskú koliku. Tráviaca sústava je u malého dieťatka nezrelá a u niektorých detí je to jednoducho normálne. Upraví sa to do troch až štyroch mesiacov.