Pigmentové škvrny

Please enter banners and links.

Pigmentové škvrny sú charakteristické tmavšími „fľakmi“ na tvári. Ľudia trpiaci týmto problémom sa snažia škvrny predovšetkým prekryť pričom zabúdajú na ich liečbu. Zamerajte sa na ich odstránenie!

 

Záhadné objavovanie

         Škvrny sa objavujú najmä na čele a lícach takže by sa dalo všeobecne tvrdiť, že postihujú veľké plochy tváre. Tieto ohraničené fľaky na svojich tvárach nachádza čoraz viac žien, a to aj pred tridsiatym rokom. Odborníci tvrdia, že práve na týchto tmavších miestach sa vo zvýšenej miere tvorí kožný pigment. Spúšťačom môže byť nadmerné opaľovanie, avšak táto teória nebola doposiaľ s určitosťou potvrdená.

 

Škvrny po lete

         Predtým sa tento problém u vás neobjavil, no po slnení ste ako mapa? Prvá škvrna na pleti je jasným dôkazom toho, že svoju tvár nemôžete priamo vystavovať na slnku a bezpodmienečne musíte začať s používaním ochranných krémov. S pigmentovými škvrnami zabudnite na solárium pretože by sa začali rozširovať ešte rýchlejšie.

 

Depigmentačné krémy

         Váš problém dokážu vyriešiť depigmentačné krémy, no hľadajte len tie kvalitné. Nanášajte ho na dôkladne očistenú tvár pravidelne ráno a večer; pokožka sa zvykne upraviť najskôr po troch mesiacoch, spravidla to ale trvá pol roka. Zázraky sa teda nedejú hneď. Skutočne kvalitný krém nemá iba lákavý obal, ale v prvom rade obsahuje naozaj potrebné látky. Najideálnejšie by bolo, keby jeden krém obsahoval čo možno najviac silných a účinných látok.

V zložení hľadajte:

–      medvedicu lekársku: znižuje tvorbu melanínu,

–      kyselinu mitracarpe: má bieliaci účinok na pokožke,

–      riasu z mora (dictyopteris): rozjasňuje pleť a znižuje melanín,

–      kyselinu glykovolú: okrem pílingového účinku zosvetlí pleť a spoľahlivo odstráni odumreté kožné bunky,

–      morskú ľaliu: redukuje veľkosť a pigmentáciu fľakov.

Pri krémoch treba myslieť na jeden nepríjemný detail – výsledný efekt nemusí byť vôbec trvalý.

 

 

Radikálne riešenia

Hľadáte trvalý a okamžitý účinok? Ak vám nestačia krémy alebo sa ich účinky ani po viac ako pol roku nedostavili, pravdepodobne budete musieť pouvažovať nad radikálnym riešením. Pomôcť vám môže laser, kyseliny alebo pulzné svetlo.

Frakčný laser odstráni pigmentové škvrny vďaka prehriatiu tkaniva. Postihnutá časť pokožky sa jednoducho odparí. Drobné ranky sa budú hojiť šesť až štrnásť dní, takže do dvoch týždňoch budete fit.

Moderná medicína pozná aj AHA kyseliny v podobe chemických pílingov pod dohľadom odborníka. V prípadoch pigmentových škvŕn sa osvedčilo aj pulzné svetlo ktoré ničí bunky pomocou intenzívneho svetla. V poslednom období sa začala využívať i kryometóda zachladzujúca tvár do extra nízkych teplôt. Poškodená kože sa tak zlúpe a vám zostane nová, bez fľakov.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net