Ozdobte si domov originálnymi vianočnými dekoráciami

Please enter banners and links.

Onedlho budeme sedieť pri stole a páliť si od nedočkavosti jazyk kapustnicou. Rozbalíme si darčeky a ľahneme na gauč k rozprávkam, ktoré poznáme aj odzadu. Advent je obdobie, ktoré počujeme, cítime a vidíme na každom kroku. Hádam v každej domácnosti sa vyskytuje mnoho rôznych ozdôb, od tých najgýčovejších až po dizajnové „vychytávky“. Ak sa ešte len chystáte skrášliť svoj domov, možno vás zaujme zopár nezvyčajných tipov na spestrenie takejto výzdoby.

 

Namaľujte si svoj vlastný motív na okno

Klasikou sú vence, zvončeky alebo hviezdy zavesené v oknách v kombinácii s niečím svetelným. Existujú však napríklad farby na sklo, ktorými si dokážete vykúzliť permanentný sneh,  alebo si nakreslíte akýkoľvek vianočný motív, v akýchkoľvek farbách a veľkosti. Ide o veľmi kreatívnu činnosť, pri ktorej si duševne oddýchnete. Ak zapojíte do kreslenia deti, bude to jeden zo zážitkov, na ktoré budú spomínať a ktorý sa možno stane vašou vlastnou rodinnou tradíciou.

 

Využite, čo domácnosť dá

            Obzrite sa po dome a využite to, čo už ste dávno kúpili. Stuhy, farebný papier alebo predmety z čipky či krajky vo vianočných farbách, podporia atmosféru, ak ich správne skombinujete. Už hviezdy z obyčajného papiera na pečenie ozdobené zlatým lakom na nechty a flitrami, môžu byť zaujímavou dominantou na vašom vianočnom stromčeku. Nepotrebné zvyšky vianočného baliaceho papiera môžete použiť na ozdobenie kvetináčov či iných domácich doplnkov, ktoré po sviatkoch vrátite do pôvodného stavu. Samozrejme všetko s mierou, pohrajte sa s detailmi a nezabudnite na osvetlenie. Stačí položiť svetelný LED pás v teplej farbe (alebo nadbytočné vianočné svetielka) na zem za gauč a nábytok a po zapnutí sa vám rozžiari celá miestnosť.

 

(Ne)tradičná klasika

To, čo bolo kedysi jediným dostupným zdobením, sa dnes využíva v omnoho menšej miere. Napríklad staré známe snehové vločky vystrihnuté z obyčajného papiera, ktoré sme lepili v škole na okná, sa v domácnostiach vyskytujú len zriedkavo. Taktiež ozdoby z ihličia a ručne robené ozdoby (háčkované, sadrové, keramické, drevené) sú raritou. Skúste sa vrátiť v čase a výzdobu z obchodu doplniť aj takýmito skvostami.

Ide samozrejme o výzdobu, ktorá si vyžaduje dávku tvorivosti a trpezlivosti, no môžete to brať ako vlastnú maličkú výzvu kreativity, ktorá sa zrejme počas celého roka plného pracovných povinností nenaskytne. Prajem veľa nápadov a krásne sviatky.

Napísala: Verena

FOTO: freedigitalphotos.net