Ozdobte si bývanie zeleňou II.

Please enter banners and links.

V druhej časti si prečítate charakteristiku a rady o pestovaní pre chryzantémy a vresovca/vresa, vhodného aj na balkón alebo do záhradky. Je nenáročný na starostlivosť a poteší vás.

 

Chryzantémy: zlatá okrasa

         Chryzantémy sa začali pestovať najprv v Číne, no neskôr si ich obľúbili v Japonsku natoľko, že sa stali súčasťou erbu samotného japonského cisára. Názov týchto kvetín je odvodený od gréckeho slova ktoré znamená „zlatá kvetina“. Keďže majú v súčasnosti nespočetné množstvo farebných kultivarov, sú okrasou interiérov a dokonalou dekoráciou pracovní.

Pri sadení do kvetináča myslite na to, že majú ploché korene. Vhodná bude kyprá výživná pôda, mierne vápenatá. Zálievka by mala byť pravidelná spolu s pridanou výživou – po vysadení pridávajte k polievaniu raz za týždeň hnojivo podporujúce kvitnutie, v prvej polovici rastu je dokonca vhodné hnojenie zdvojnásobiť. Len čo sa ukážu prvé púčiky prestaňte hnojiť.

Svetlé miesto bez priameho slnka bude pre chryzantémy ideálne.

 

Vresovec: krásavec zo severu

         Vres a vresovec sú rastliny plazivého a/alebo vzpriameného tvaru. Angličania objavili ich farebnú rozmanitosť, a tak boli vo veľkom vysádzané na terasách, v parkoch a záhradách. Vďaka svojej dobrej odolnosti je vhodný do záhradky alebo na veľký balkón. Nevyžaduje veľkú starostlivosť a dokáže potešiť vaše oko.

Vresovec popolavý kvitne od leta do jesene vo rôznych farebných odtieňoch, vresovec mäsový zas vyniká počas zimy. Od októbra do novembra bude dobre vyzerať vres obyčajný. Tieto a iné druhy stačí polievať prakticky iba počas sucha. Na zimu dobre padne ochrana pred mrazom.

Približne každé dva roky je vhodné záhon ostrihať a každých päť rokov pridať nový humus vo vrstve 5 – 10 centimetrov.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: google.com