Please enter banners and links.
Hľadáte niečo originálne na skrášlenie svojho príbytku? Dnes si predstavíme populárnu orchideou a nádherný figovník (fikus), v druhej pripravovanej časti bude opäť jedna izbová rastlina, ale druhá určená do záhradky alebo na balkón.
Prečítajte si zaujímavé informácie o najčastejšie pestovaných izbových rastlinách. Ako sa o ne starať, kedy hnojiť, polievať a presádzať?
Orchidea: exotická kráľovná
Orchidea bola kedysi využívaná v liečiteľstve, no neskôr sa pre svoju pestrosť stala ozdobou izieb. Bola vždy považovaná za kráľovnú exotiky, pretože púta pozornosť svojou osobitosťou, farbami a netradične dlhou stonkou. Medzi ostatnými kvetmi ju veľmi rýchlo nájdete.
Pri starostlivosti o ňu je mimoriadne dôležitá zálievka, teda pravidelné zavlažovanie substrátu v kvetináči. Netreba zabudnúť ani na kropenie listov buď rukou alebo sprejom (do starej nádobky od rozprašovača napúšťajte čistú studenú vodu a postriekajte listy) ale pozor, aby sa voda nedostala na kvety pretože dlho usadené kvapky vody spôsobujú černenie lupeňov. Intervaly polievania závisia od kvality substrátu, presvetlenia, vlhkosti vzduchu a tiež od toho či je alebo nie je v období vegetácie. Ideálna je mäkká voda lebo tvrdá obsahuje vyšší obsah soli čo vedie z znehodnoteniu pôdy a tiež upcháva na listoch prieduchy.
Väčšina druhov orchideí vyžaduje miesto s prirodzeným svetlom – ak je ho málo bledne a postupne umiera. Svoju orchideu nevystavujte prudkému slnku aby sa nespálili listy a/alebo kvety. Ako je zrejmé pestovať sa má v exteriéry s teplotou od 22 do 26 stupňov.
Figovník: subtropický pán
Figovník alebo Fikus patrí k najobľúbenejším interiérovým rastlinám možno aj preto, že vyzerá ako malý stromček. V súčasnosti existuje viac ako 6000 druhov tejto sýtozelenej rastliny. U nás sa najviac predáva druh Ginseng, takže práve o ňom bude nasledujúcich pár riadkov.
Ginseng má nádhernú zelenú farbu lístkov po celý rok, vyznačuje sa nízkym tučným kmeňom a má malú hustú korunu. Vysoké nároky má predovšetkým na vodu a svetlo – dokonalé je presvetlené miesto (alebo nanajvýš mierny tieň) z východnej strany asi meter od okna. v lete znesie teploty od 23 °C do 30 °C, v zime má rád teploty nad hranicou 14 °C.
Zálievka má byť pravidelná, jedenkrát až dvakrát týždenne a pamätajte, že substrát by mal byť stále mierne vlhký. Ak sa premočí alebo naopak presuší začnú opadávať lístky. Vlhkosť treba občas docieliť aj na lístkoch tak, že ich orosíte čistou vodou pomocou rozprašovača, alebo ho jemne osprchujete.
Substrát by mal byť zostavený v mierke 1:1:1 rašelina : piesok : perlit. Na dno kvetináča dajte vrstvu štrku. Presádza sa raz za tri rok, a pritom sa skracuje koreňová sústava. Čo sa týka vegetácie treba hnojiť 3x za mesiac, v zime postačí raz za mesiac, v oboch prípadoch najlepšie tekutým hnojivom.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net