Oslaďte si život

Please enter banners and links.

Máte radi čokoládu? Jasné! Kto by ju nemiloval? Pocit na jazyku, ktorý dokáže vytvoriť iba sladučká chuť tejto tmavej maškrty, je neopísateľný a snáď aj neodolateľný. Veľa z nás, ktorých keď prepadne chuť na sladké, siahneme práve na ňu. Je výnimočná. Čím?

 

Najpopulárnejšia sladkosť na svete

Vyrába sa z plodov kakaovníka a jej pôvod je v Mexiku. Vlastne je to kombinácia sušiny a tuku kakaa (samozrejme tiež cukru). Robíme si radi žarty z toho, že je zdravá, pretože kakaovník je zelenina. Do istej miery tomu však treba dať za pravdu. V správnej miere je naozaj zdraviu prospešná. Obsahuje veľa tukov, cukrov, ale aj vlákniny, dusíka, horčík, mastné kyseliny, selén a veľa energie.

 

Čokoláda ako liek

Tým, že obsahuje veľa horčíka, je akýmsi prírodným liekom. Keď je vám „pod psa“ a potrebujete sa „vyladiť“, určite siahnite na čokoládu. Zaplavia vás pocity spokojnosti, vaše nervy sa upokoja a zmizne nepríjemný pocit stresu a úzkosti. Váš príjemný spánok bude s ňou na dosah. Akákoľvek náročná úloha, ktorá bude pred vami sa ľahšie zvládne s tabuľkou kvalitnej čokolády. Písomky, skúšky, či maturity? Oslaďte si život a vylepšite pamäť!

Látky obsiahnuté v tejto sladkej „neresti“ vám zaručene zdvihnú náladu. Teobromín, flavonoidy a fenylalanín pôsobia stimulujúco a antidepresívne.  Nie je úžasné, že máme konečne skvelú výhovorku?

50 gramov čokolády denne – ale samozrejme tej najkvalitnejšej s vysokým obsahom kakaa vám dokonca pomôže bojovať s vysokým krvným tlakom. Hotový zázrak prírody! Vedci tvrdia, že je tomu tak pravdepodobne kvôli množstvu antioxidantov, ktoré v sebe ukrýva.

Polyfenoly sú ďalšou zložkou, ktorá stojí za povšimnutie. S nimi sme totiž chránení pred prechladnutím. Tým, že nám čokoláda pomáha odbúravať stres, naše telo získava ochranný štít v podobe skvelej imunity. Teobromín spomenutý vyššie vraj dokáže vyliečiť aj kašeľ.

 

Samé klady a žiadne zápory?

Isteže by nebolo správne tvrdiť, že čokoláda je „top“ zdravou potravinou. Mýtus, že spôsobuje akné už síce vedci dávno vyvrátili, no stále myslime na to, že okrem úžasných pocitov a výnimočných účinkov, nám dokáže veľmi rýchlo a ľahko zdvihnúť kilogramy a spôsobiť nám šoky pri vážení sa.

FOTO: pexels.com