Odpúšťajte!

Please enter banners and links.

ID-100201993Odpúšťanie nie je jednoduché a mnohé z nás sa domnievajú, že to ani nedokážu. Ale práve odpúšťanie má obrovský zmysle v našich životoch. Nielen že sa vám uľaví, ale život bude ľahší. Neustále premýšľanie o minulosti so zatrpknutosťou vám nedovoľuje tvoriť šťastnú prítomnosť. Nie, nemusíte odpustiť všetkým všetko, ale postupné očisťovanie života od nánosov hnevu vás urobí šťastnejšou.

 

V slepej uličke

            Všetky máme aspoň jedného človeka, ktorému nevieme odpustiť pretože sme boli zranené, podvedené, oklamané alebo inak zranené. Aj napriek tomu, že sa konflikt stal v minulosti, negatívne pocity pretrvali dodnes a ak to nezmeníte, ponesú sa s vami aj do budúcnosti. Chcete, aby budúcnosť vyzerala ako dnešok?

Nie je dobré zostávať v začarovanom kruhu, v jednom kolobehu kde sa pri spomienkach ustavične vynárajú zlé pocity. Postupne sa všetko kopí a vy máte pocit, že vám v budúcnosti už nemôže stretnúť nič dobré. Nehromaďte negativizmus v sebe, ale radšej odpustite všetko, čo môžete. Postupne, pomaly, trpezlivo. Nemusíte všetkým odpustiť všetko zlé ihneď, pokojne odpúšťajte svojím tempom.

 

Odpustenie je pre vás

ID-100213939

            Vraví sa, že keď sa človeku v živote prestáva dariť alebo do života vstúpila choroba, treba niekomu odpustiť. V tejto vete je naozaj kus pravdy – odpustenie je tu pre nás. Dotyčný/dotyčná nebude vedieť, že mu/jej bolo odpustené, ale vám sa neuveriteľne uľaví. Vy potrebujete iným odpustiť. Alebo sa chcete celý život trápiť tým, že ste prežili všetko to nepríjemné a zlé? Obviňovanie a nenávisť ťahajú človeka na dno svojich síl.

 

Pamätajte si, že…

  • Odpustenie je prejavom sebalásky. Máte sa rada, tak prečo samu seba týrať a dobrovoľne trápiť? Chcete byť predsa šťastná.
  • Odpustenie znamená pamätať si to zlé zo svojho života bez hnevu. Keď začnete odpúšťať, minulosť vás prestane dobiehať, prestane vás ťahať dozadu. Začnete spokojne napredovať a ak si aj spomeniete na niektoré udalosti, už sa nebudete hnevať.
  • Odpustenie je prostriedok na to, aby ste sa definitívne zbavili toho, čo vás trápi. Spomienky vás nemajú tyranizovať.

 

Začnite odpúšťať

Skutočné odpustenie netrvá hodinu alebo jeden deň. Je to proces, presvedčenie, ktoré chvíľu trvá.

Ak vás trápia nánosy hnevu a zatrpknutosti z minulosti, nájdite si čas. Premýšľajte o danej osobe nielen v zlom svetle; to zlé nahrádzajte stále dobrým. Čo príjemné ste spolu prežili? Koľkoráz ste boli šťastnou práve s touto osobou? Dištancujte sa od zlých spomienok a ak sa nejaká vynorí, udupte ju tou krajšou. S plným presvedčením si opakujte, že to zlé sa stalo predtým a teraz je to odpustené. Ak je to možné, odpúšťajte nové krivdy čo najskôr, aby ste sa nemuseli dlho trápiť. Stalo sa nedávno čosi zlé? Nezaoberajte sa touto skúsenosťou, radšej sa obklopte novými, krajšími zážitkami. Mnohé za vás vyrieši život sám.

Tým, že neodpúšťate, škodíte samej sebe. Nemá zmysel sa trápiť – TERAZ je čas žiť.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net